X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:55
Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął w ramach Polskiego Ładu nie tylko ustawy dotyczące obniżenia podatków, ale również rozwiązania obejmujące wsparcie przy kredytach mieszkaniowych, uproszczające procedury budowlane i rekompensaty dla jednostek samorządu terytorialnego z tytułu obniżonych wpływów podatkowych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wśród projektów ustaw o mieszkalnictwie, jedna dotyczy kredytów bez wkładu własnego.


1200 (2).jpg
Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych związanych z Polskim Ładem. Premier: to historyczna obniżka podatków

Posłuchaj

00:57 p1.mp3 Podniesienie kwoty wolnej od podatku, podatek od wielkich korporacji i większe inwestycje w ochronę zdrowia - to główne założenia zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, które przyjął rząd. Po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki powiedział​, że zmiany te oznaczają historyczną obniżkę podatków./IAR/.

Wsparcie dla małżeństw z dziećmi przy zakupie mieszkania – rząd zagwarantuje wkład własny, dołoży się do spłaty kredytu

- Skarb państwa gwarantuje wkład własny dla małżeństw. W przypadku urodzenia drugiego, trzeciego i kolejnych dzieci, dodatkowo jeszcze zobowiązuje się spłacić do stu tysięcy złotych kredytu. Dwadzieścia tysięcy w przypadku pojawienia się drugiego dziecka, sześćdziesiąt tysięcy w przypadku trzeciego dziecka i tak dalej" - mówił premier.

Posłuchaj
00:23 D1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął w ramach Polskiego Ładu projekty ustaw o mieszkalnictwie. Jedna z nich dotyczy kredytów bez wkładu własnego./IAR/.

 Uproszczenie procedur przy budowie domów do 70 m kwadratowych

Projekt drugiej ustawy dotyczy uproszczenia procedur przy budowie domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.

Posłuchaj

00:24 D2.mp3 Projekt drugiej ustawy dotyczy uproszczenia procedur przy budowie domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych./iar/.

 - Nie będzie konieczności prowadzenia książki budowy, zatrudniania kierownika budowy, tylko na zgłoszenie. Bez konieczności uzyskania zezwolenia, w przypadku, gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, a tam, gdzie go nie ma będzie bardzo szybka, uproszczona procedura do 21 dni na uzyskanie warunków zabudowy. Chcemy w ten sposób uwolnić energię Polaków, aby mogli przystąpić do realizacji własnych marzeń - mówił Mateusz Morawiecki.

Samorządy nie stracą na obniżkach podatków dochodowych

Na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji Sebastian Skuza, Generalny Inspektor Informacji Finansowej wskazał na przygotowany przez rząd mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego.

- Samorządy nie muszą się obawiać utraty wpływów w związku z przewidzianym w Polskim Ładzie obniżeniu składek w podatkach dochodowych - zapewnił Generalny Inspektor Informacji Finansowej Sebastian Skuza.

Rząd proponuje dwa mechanizmy rekompensujące utratę części wpływów z podatków

Mechanizm miałby się  opierać na dwóch filarach: doraźnym i docelowym.

Pierwszy mechanizm – subwencja z budżetu

- Rozwiązania doraźne polegałyby na przekazaniu jeszcze w tym roku dodatkowej subwencji w wysokości ośmiu miliardów złotych dla jednostek samorządu, mówił Sebastian Skuza.

- Kwota byłaby dzielona w odniesieniu do relacji PIT-u planowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na rok 2022" – mówił..

Docelowy, drugi mechanizm – udziały samorządów w PIT i CIT oraz subwencja rozwojowa

Rozwiązania docelowe zakładałyby przewidywane udziały w podatkach PIT i CIT, które byłyby przekazywane w 12 równych miesięcznych ratach.

 Innym mechanizmem miałaby być subwencja rozwojowa, która mogłaby służyć do bieżącego równoważenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Jej konstrukcja premiowałaby jednak te jednostki najbardziej nastawione na rozwój.

Wielkość subwencji rozwojowej zależna na przykład od wydatków na inwestycje

- Część subwencji prorozwojowej byłaby przydzielana na podstawie aktywności inwestycyjnej danej jednostki samorządu, na przykład w odniesieniu do kwoty inwestycji na jednego mieszkańca albo procentowego przyrostu inwestycji z roku na rok - mówił Generalny Inspektor Informacji Finansowej Sebastian Skuza.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Dodatkowe 8 mld zł i gwarancja dochodów dla samorządów. Premier przedstawił nowe rozwiązania Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:54
Dodatkowe 8 mld zł w 2021 r. dla jednostek samorządu terytorialnego, gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT na poziomie co najmniej roku poprzedniego, nowa subwencja rozwojowa - to niektóre z rozwiązań programu Polski Ład dla samorządów, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister Sebastian Skuza: nowy fundusz pomocy dla JST uchroni je przed spadkiem dochodów z PIT i CIT

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 18:00
- Samorządy otrzymają wsparcie w formie pomocy ze specjalnego funduszu wartego 8 mld złotych, który będzie odrębnym instrumentem pomocy państwa, niezależnym od Funduszu Inwestycji Strategicznych - powiedział Sebastian Skuza, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zmienia podatki. Nowe rozwiązania oznaczają znaczącą obniżkę danin płaconych przez obywateli i firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:24
Rząd przyjął w środę projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków - oświadczył po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Wśród nowych rozwiązań znalazło się zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie wielu ulg dla firm.
rozwiń zwiń