X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kartą czy gotówką? Zmiany w przepisach mają dać konsumentowi w pełni swobodny wybór

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:52
Nadchodzą zmianach w ustawie o usługach płatniczych. W parlamencie kończą się pracę nad przepisami, które będą dawały konsumentom swobodny wybór, czy dokonują płatności gotówką czy innymi sposobami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Krason/ Shutterstock
Posłuchaj
02:27 PR1 2021_09_13-06-33-58.mp3 Kartą czy gotówką? Zmiany w przepisach mają dać konsumentowi w pełni swobodny wybór (K.Kuczyński/PR1)

Inicjatywę zmian w ustawie zgłosił prezydent wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim - mówi Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Jak mówi, w ustawie chodzi o to, że przedsiębiorca nie będzie mógł nam odmówić w sytuacji, gdy będziemy chcieli się z nim rozliczyć gotówką.

Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
Minister finansów: w kolejnych miesiącach spodziewam się spadku inflacji

I jak dodaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk Ekspandera to rozwiązanie kierowane głównie do osób, które na co dzień nie posługują się płatnościami bezgotówkowymi, np. kartami płatniczymi, czy w ogóle nie korzystają z bankowości.

Będą wyjątki od regulacji

Co ważne, od ogólnego obowiązku akceptowania przez przedsiębiorców gotówki, będą istniały pewne wyjątki. Jarosław Sadowski mówi, że są to m.in. sklepy internetowe oraz automaty sprzedażowe. Przepisy mają też nie obejmować imprez masowy.

- Ten proces nie zawsze będzie jednak łatwiejszy, szczególnie dla przedsiębiorców, bowiem nowa ustawa będzie oznaczała dla nich dodatkowe obowiązki  - tłumaczy Dr. Krzysztof Kandefer z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Zwraca uwagę, że przedsiębiorca będzie musiał stworzyć tzw. punkty kasowe, gdzie będzie przyjmował płatności gotówką - a muszą to być miejsca dobrze zabezpieczone.

Obecnie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ponownie trafiła do Sejmu, gdzie czeka na rozpatrzenie poprawek Senatu. Jedna z nich zakłada wydłużenie  vacatio legis  z 30 dni do 3 miesięcy.


PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, K.Kuczyński, md

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje mniej drogie niż się spodziewano ? Tak wynika z analiz PIE

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 10:55
-Na umiarkowany wzrost cen w te wakacje największy wpływ miały popyt i drogie paliwo - twierdzi Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jej zdaniem na każde 1000 złotych wydane w tym roku podczas urlopu, koszty wyżywienia wzrosły średnio o 9 zł, zakwaterowania o 19 zł, a koszt transportu o 32 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: w kolejnych miesiącach spodziewam się spadku inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 07:27
Wydaje się, że w następnych miesiącach inflacja będzie spadać - mówi w wywiadzie dla "Super Expressu" minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń