Wiceminister rozwoju i technologii: "chcemy, by procedura przygotowania budowy własnego domu była jak najprostsza"

Jak Polski Ład zmieni sytuacje mieszkaniową Polaków, mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w PR 1  Piotr Uściński wiceminister rozwoju i technologii.

2021-09-13, 19:32

Wiceminister rozwoju i technologii: "chcemy, by procedura przygotowania budowy własnego domu była jak najprostsza"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Nowe rozwiązania, zawarte w programie, przewidują dwie kluczowe propozycje – dofinansowanie domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych bez formalności oraz dofinansowanie wkładu własnego.

- A to spowoduje, mówił gość radiowej Jedynki, że Polacy zaczną chętniej budować własne domy i kupować mieszkania.

Powiązany Artykuł

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

Procedury związane z budowa będą bardzo proste

- Chcemy aby procedura przygotowania inwestycji budowy własnego domu była jak najprostsza i mamy nadzieję, że wiele osób z tego skorzysta – wybuduje własny dom, być może we własnej miejscowości, na wsi – mówił wiceminister.

REKLAMA

Posłuchaj

Jak Polski Ład zmieni sytuacje mieszkaniową Polaków, mówił w audycji Rządy Pieniądza w radiowej Jedynce Piotr Uściński wiceminister rozwoju i technologii./Błażej Prośniewski, jk/. 5:30
+
Dodaj do playlisty

 

I dodawał, że niekoniecznie każdy musi się sprowadzać do wielkiego miasta, i kupować tam mieszkanie w bloku. - Taniej czasami będzie wybudować sobie własny dom, mówił gość Polskiego Radia.

Polacy stawiają na własność, nie na najem

Odnosząc się do wcześniejszego pomysłu rządu – długoterminowego najmu, zauważa, że aspiracje Polaków idą dalej – chcą mieć własne mieszkanie.

REKLAMA

- Polacy spłacając kredyt na budowę własnego domu stają się jego właścicielami, w przypadku najmu – tego efektu nie ma – zauważa gość radiowej Jedynki.

70 metrów kwadratowych pozwala wygenerować powierzchnię użytkową do 120 metrów

Pytany, czy taki dom o powierzchni 70 m kwadratowych nie będzie za mały dla rodziny z dwójką – trójką dzieci odpowiada, że dom o powierzchni zabudowy 70 metrów pozwala wygenerować w dwóch kondygnacjach powierzchnię użytkową nawet do 120 metrów.

- To dużo większa powierzchnia niż w większości mieszkań młodych małżeństw, ale to nie wyklucza, że nie można zbudować większego domu – dopowiada wiceminister.

Rodzina może też otrzymać poręczenie na wkład własny do 100 tysięcy złotych

Rodziny mogą też otrzymać wsparcie w postaci wkładu własnego do 100 tysięcy złotych.

REKLAMA

- Dla osób, które nie maj własnego lokalu mieszkalnego bądź na małym metrażu wychowują dwójkę lub trójkę dzieci, umożliwiamy zagwarantowanie w BGK wkładu własnego do 100 tysięcy złotych – mówi gość Polskiego Radia.

I dodaje, że rodzina, która nie ma zgromadzonego wkładu własnego, będzie mogła skorzystać z takiego poręczenia przy zakupie mieszkania o powierzchni od 50 metrów kwadratowych lub więcej, w zależności od regionu.

Przypomnijmy, że dopłata wkładu własnego wynosi do 100 tys. zł i obejmuje 20 procent wartości mieszkania.

BGK spłaci też część pożyczki, w zależności od liczy posiadanych dzieci

Rozwiązanie zawiera też aspekt prorodzinny, gdyż przy narodzinach drugiego, trzeciego czy czwartego dziecka BGK gwarantuje określone spłaty  - w przypadku drugiego dziecka – 20 tysięcy złotych, przy kolejnym dziecku – 60 tysięcy złotych.

REKLAMA

 

- Mamy nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu rodziny chętniej będą decydować się na kolejne dzieci – mówi wiceminister Uściński.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej