X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Sytuacja finansowa jest stabilna". Prezes ZUS o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 12:24
Po sześciu miesiącach tego roku sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna - zapewnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń-czerwiec osiągnął poziom 80,4 procent. Dla porównania w 2020 roku było to 74,7 procent - wyjaśnia prezes ZUS.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Maciej Matlak/ Shutterstock

Największą pozycją przychodów FUS są składki na ubezpieczenia społeczne. W okresie w okresie styczeń-czerwiec ich kwota wyniosła 115,2 miliarda złotych i była o 7,8 procent wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2020 roku.

Posłuchaj
00:29 zuv.mp3 Prof. Gertruda Uścińska: stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w okresie styczeń-czerwiec osiągnął poziom 80,4 procent (IAR)

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Emerytury 2021: 14. świadczenie bez składania wniosku, z mniejszym podatkiem, a także korzystnym przeliczeniem

Blisko 10,4 miliarda złotych, które wpłynęły do FUS, pochodziły z budżetu państwa. Było to niemal o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Koszty FUS wyniosły 139,2 miliarda złotych i były o miliard złotych większe niż przed rokiem - wskazuje profesor Uścińska.

Jeden z głównych funduszów ZUS-u

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest państwowym funduszem celowym. Został utworzony w 1999 roku, na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W ramach FUS wyodrębnione są cztery fundusze: emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy. Każdy z nich odpowiada poszczególnym rodzajom ubezpieczenia.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: ZUS GOSPODARKA POLSKA

Czytaj także

ZUS przypomina: w tym roku 14. emerytura będzie wypłacona z urzędu, a nie na wniosek. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:17
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury i renty mogą być wyższe. Maląg: zmienił się prognozowany wskaźnik waloryzacji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:53
- Przy obecnie prognozowanym wskaźniku waloryzacji najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i socjalna wzrośnie z obecnej kwoty 1250,88 zł do kwoty 1312,05 zł, a więc o ponad 61 zł - mówiła w wywiadzie udzielonym "Super Expressowi" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury 2021: 14. świadczenie bez składania wniosku, z mniejszym podatkiem, a także korzystnym przeliczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:11
Zapowiada się dobry rok dla emerytów - nie tylko dostaną 14. świadczenie i to bez składania wniosku, ale też zapłacą od niego mniejszy podatek, i w dodatku za sprawą waloryzacji kwartalnej, a nie rocznej, ich przeliczenie w czerwcu będzie korzystniejsze.
rozwiń zwiń