Wielki powrót azjatyckich rynków wschodzących. Sprawdź prognozy ekonomistów

Kraje azjatyckie nadal zmagają się z pandemią COVID-19. Nawracająca epidemia jest powodem do niepokoju, który potęgują nierównomierne postępy w zakresie szczepień. Przewiduje się, że PKB regionu wzrośnie o 7,1 proc. w 2021 r. i o 5,4 proc. w 2022 r., co czyni ten obszar atrakcyjnym inwestycyjnie. Sprawdzamy prognozy ekonomistów dla azjatyckich rynków wschodzących.

2021-09-28, 10:10

Wielki powrót azjatyckich rynków wschodzących. Sprawdź prognozy ekonomistów
Malezja. Foto: Shutterstock/ f11photo

Regionalne ścieżki wzrostu są rozbieżne, przy czym gospodarki, którym udało się opanować pandemię lub które poczyniły znaczne postępy w zakresie programów szczepień, idą naprzód. Analitycy oczekują, że presja cenowa pozostanie pod kontrolą, przy podstawowej stopie inflacji przewidywanej na poziomie 2,2 proc. w 2021 r. i 2,7 proc. w 2022 r.

Perspektywy dla azjatyckich rynków rozwijających się są obarczone kilkoma czynnikami ryzyka. Główne zagrożenia wynikają z pandemii COVID-19, w tym pojawienia się nowych wariantów, wolniejszego niż oczekiwano wprowadzania szczepionek oraz słabnącej skuteczności szczepionek.

Walka z pandemią

Główne gospodarki Azji Południowo-Wschodniej, w tym Indonezja, Tajlandia, Malezja i Wietnam, odnotowały w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost dziennych zakażeń wirusem COVID oraz zgonów. Nagły wzrost liczby przypadków i zgonów przypisano wysoce zakaźnemu wariantowi delta.

Powiązany Artykuł

shutt droga uk 1200.jpg
Wielka Brytania walczy z niedoborem pracowników. Ponad milion miejsc pracy nieobsadzonych

Azja Południowo-Wschodnia odgrywa istotną rolę w globalnym łańcuchu dostaw produktów. Pandemiczne restrykcje i środki destabilizujące społeczeństwo w regionie miały wpływ na globalny niedobór półprzewodników i zmniejszenie dostaw towarów takich jak kawa i odzież.

REKLAMA

Napięcia geopolityczne, zawirowania finansowe i zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw mogą również osłabić perspektywy wzrostu w regionie. W miarę jak gospodarki będą wychodzić z pandemii, na pierwszy plan ponownie będą wysuwać się zagrożenia średnioterminowe, na czele z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi związanymi ze zmianami klimatycznymi, które stają się coraz widoczniejsze.

Zrównoważony wzrost gospodarczy

Zrównoważona produkcja żywności i systemy rolne odporne na zmiany klimatu będą miały kluczowe znaczenie dla rozwijającej się Azji. Aby przekształcić rolnictwo, poszczególne regiony muszą stawić czoła wyzwaniom pojawiającym się na trzech polach - popytu konsumpcyjnego, demografii oraz zmieniającego się i bardziej wrażliwego środowiska.

Innowacyjne rozwiązania są niezbędne, aby zwiększyć wydajność drobnych producentów rolnych w rozwijającej się Azji i w zrównoważony sposób zaspokoić zmieniający się popyt.

Systemy wczesnego ostrzegania i programy ubezpieczeniowe pomogą złagodzić wpływ ekstremalnych wstrząsów pogodowych na rolników i zbudować odporność. Polityka rolna w całym regionie powinna wspierać transformację rolnictwa poprzez innowacje i rynki, a także promować bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie.

REKLAMA


PolskieRadio24.pl/ CNBC/ ADB/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej