Lotos Petrobaltic uruchomił system eksportu gazu ze złoża B8 do Władysławowa

2021-10-01, 15:12

Lotos Petrobaltic uruchomił system eksportu gazu ze złoża B8 do Władysławowa
Firmy naftowe idą w kierunku geosekwestracji dwutlenku węgla, czyli zatłaczanie go do podziemnych struktur geologicznych.Foto: Paweł Toper/LOTOS

Spółka Lotos Petrobaltic uruchomiła w piątek system osuszania, sprężania i eksportu gazu w bałtyckiej kopalni ropy Petrobaltic pracującej na morskim złożu B8. Gaz towarzyszący wydobywanej ropie płynie podwodnym rurociągiem do miejskiej elektrociepłowni we Władysławowie.

Firma Lotos wyjaśnia, że na platformie Petrobaltic gaz jest separowany od ropy, a następnie osuszany i sprężany, po czym w postaci tzw. "fazy gęstej", czyli zawiesiny węglowodorów w gazie suchym, przesyłany podmorskim gazociągiem do stacji separacji gazu na terenie elektrociepłowni we Władysławowie. Gazociąg ma 75 km długości i 115 mm średnicy, a ciśnienie płynącego w nim gazu to 10-13 MPa.

- Wszystkie prace związane z budową podwodnego rurociągu zostały wykonane przez załogi jednostek morskich Lotos Petrobaltic, kompetentnie nadzorowanych przez inżynierów działu technicznego spółki i (przy) wsparciu załóg platform. Pokazuje to, że w obszarze offshore'u dysponujemy odpowiednim sprzętem, wysokimi kompetencjami i umiejętnościami - powiedział prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Podkreślił, że te unikalne umiejętności ekspertów spółki będzie można wykorzystać np. przy budowie morskich farm wiatrowych.

Ile lat trwa wydobywanie gazu spod dna Bałtyku?

Należąca do Grupy Lotos spółka przypomniała, że wydobycie na bałtyckim złożu B8 trwa od ponad sześciu lat, a rozpoczęcie produkcji było możliwe dzięki przystosowaniu platformy wiertniczej do prowadzenia prac wydobywczych.

We wrześniu 2019 r. na złożu B8 posadowiona została platforma Petrobaltic - jednostka przekształcona z platformy wiertniczej w Centrum Produkcyjne – morską kopalnię ropy i gazu. We wrześniu 2020 r. Centrum Produkcyjne osiągnęło pełną zdolność produkcyjną m.in. w zakresie separacji i transportu ropy oraz zasilania zespołu energetycznego.

Ostatnim etapem zagospodarowania złoża B8 była budowa i uruchomienie gazociągu z platformy na ląd do należącej do spółki Energobaltic elektrociepłowni we Władysławowie.

Enegorgobaltic od 2003 r. wykorzystuje gaz ziemny towarzyszący ropie naftowej wydobywanej na złożu B3 przez należąca do Lotos Petrobaltic morską kopalnię ropy Baltic Beta.

Powiązany Artykuł

LOTOS
Wzrost sprzedaży i zysków. Lotos chwali się historycznym wynikiem

Jaki jest cykl produkcyjny?

Proces produkcyjny w Energobaltic jest dwuetapowy. W pierwszym etapie z gazu dostarczonego z platformy następuje separacja frakcji ciężkich węglowodorów, w rezultacie czego uzyskiwany jest ciekły propan-butan (LPG), kondensat gazu naturalnego (KGN) oraz gaz suchy.

Gaz suchy następnie wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Elektrociepłownia Władysławowo została wyposażona w dwa turbozespoły gazowe, które mogą wytwarzać energię elektryczną oraz cieplną o łącznej mocy odpowiednio 11 MWe i 17,7 MWt.

Spółka Lotos Petrobaltic oceniła, że dzięki dostawom gazu ze złoża B8 znacząco wzrośnie produkcja energii elektrycznej dostarczanej do krajowej sieci energetycznej.

Wyprodukowana energia jest przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest Energobaltic. Obecnie miejska sieć ciepłownicza obejmuje 148 węzłów cieplnych i 12,2 km rurociągów. Łączna moc zamówiona wynosi 13,2 MW.

Należąca do Grupy Lotos spółka Lotos Petrobaltic to polskie przedsiębiorstwo górnicze zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego, kompleksową obsługą logistyczną offshore, a także badaniami morza oraz zarządzaniem flotą niezbędnych statków i platform.


PR24/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej