X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny. Norwegia "spięta" z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 07:26
Najdłuższy na świecie podmorski kabel energetyczny North Sea Link o długości 720 km połączył Norwegię z Wielką Brytanią - poinformował norweski operator sieci energetycznej Statnet. Kabel o mocy do 1400 MW biegnie między norweską gminą Suldal w południowo-zachodniej Norwegii a Newcastle w północno-wschodniej Anglii.
Układanie North Sea Link.
Układanie North Sea Link.Foto: Nord Pool/Twitter

- Połączenie umożliwi nam dostęp do ″czystego prądu″ z farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, jeśli w Norwegii elektrownie wodne będą produkować mniej energii. Natomiast Brytyjczycy będą mogli korzystać z norweskiego prądu w przypadku słabych wiatrów - oświadczyła dyrektor Statnet Hilde Tonne.

komin emisja energia 1200.jpg
Węgiel znów podstawowym źródłem energii w Niemczech. Co z ekologiczną rewolucją?

Projekt na rzecz ochrony klimatu

Według norweskiego operatora połączenie rynków obu krajów prawdopodobnie przyczyni się w dłuższym okresie do nieco wyższej ceny prądu w Norwegii, ale zwiększy dostępność energii oraz ograniczy skoki cen.

″Wciąż jednak cena energii w Norwegii jest przeciętnie niższa niż w innych krajach europejskich i tak pozostanie. Jednocześnie przychody z handlu energią pokrywają koszty inwestycji w norweską sieć energetyczną, które byłyby pokrywane z opłat konsumentów" - podkreślono w komunikacie.

Jak ocenia Hilde Tonne, North Sea Link należy traktować jako przyszłościowy projekt na rzecz ochrony klimatu, a bogata w źródła odnawialne Norwegia jako "zielona bateria" może przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 w Europie.

Wielka Brytania może bardziej zyskać

Uruchomienie kabla budzi jednak w Norwegii niepokój z powodu rosnących cen energii wywołanych suchym latem. Wśród ekspertów istnieje obawa, że jeśli w najbliższych tygodniach nie spadnie wystarczająca ilość deszczu, poziom wód w zbiornikach wraz z nadejściem mrozu pozostanie na zimę niski.

Z kolei Wielka Brytania, która z uwagi m.in. na słabe wiatry obecnie boryka się z niedoborem energii i jej rekordowymi cenami, może na tym połączeniu w krótkim okresie bardziej zyskać.

Dążenie do wyrównania cen

Komentatorka norweskiego publicznego nadawcy NRK Cecilia Langum Becker zwróciła uwagę, że dążenie do wyrównania cen między Skandynawią a Europą może spowodować spadek konkurencyjności energochłonnego przemysłu w Norwegii.

North Sea Link, który należy w połowie do norweskiego Statnet oraz British National Grid, w pierwszych trzech miesiącach będzie użytkowany z mocą testową do 700 MW. Inwestycja kosztowała 1,6 mld euro.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

OZE jako droga do sprawiedliwej transformacji energetycznej. Podsumowanie Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:39
Dwa dni obrad, dyskusji i rozważań. Dziesiątki paneli, setki ekspertów, analityków, zagranicznych specjalistów od geopolityki. Zakończył się Kongres 590, którego tematem przewodnim była transformacja energetyczna, przyszłość gospodarki w postpandemicznej rzeczywistości oraz rozwój infrastruktury w kontekście Krajowego Planu Odbudowy. Honorowymi gośćmi kongresu był prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk chce budować wielkie magazyny energii. Jest pomysł na wykorzystanie nieczynnych szybów górniczych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 08:11
Pogórnicze tereny i infrastruktura szybowa dawnych kopalń mają wielki potencjał, by służyć magazynowaniu energii, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w tej dziedzinie - uważają twórcy koncepcji Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: do 2030 r. podwoimy ilość energii produkowanej ze źródeł odnawialnych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 02:37
Andrzej Duda wziął udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej.
rozwiń zwiń