X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czarny węgiel wraca w Europie do łask - zielonych nośników energii za mało, są za drogie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 18:45
Europa, która od lat w dużej mierze odwraca się od węgla, próbując "zazieleniać swoją produkcję energii elektrycznej, znalazła się w pułapce" - pisze w ostatniej analizie agencja Bloomberg. I wyjaśnia, że magazyny gazu w regionie są tylko częściowo zapełnione, dostawcy skroplonego gazu ziemnego faworyzują Azję, a okresowe - bo zależne od pory roku, odnawialne źródła energii, nie są w stanie w pełni zaspokoić popytu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Petr Student/ Shutterstock

A to oznacza, że producenci energii na kontynencie są zmuszeni prosić o więcej węgla, aby złagodzić kryzys energetyczny w obliczu zbliżającej się zimy i rekordowo wysokich cen gazu, które obniżają rentowność ich produkcji, pisze agencja.

Tym samym ocenia obrazowo. "Wraz ze zbliżającym się zimowym sezonem grzewczym rośnie zależność od Rosji w kwestii utrzymywania włączonych świateł".

Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Piotr Naimski: działania UE ograniczają naszą suwerenność

Wzrostu popytu na węgiel nie zaspokoją dostawy z Rosji,

- Jeśli wszystkie europejskie zakłady energetyczne przestawią się na węgiel, spowoduje to ogromny wzrost popytu na węgiel, którego sama Rosja nie jest w stanie zaspokoić w tak krótkim czasie, powiedziała Natasha Tyrina, główny analityk ds. badań w Wood Mackenzie Ltd. w Houston.

Nowa szansa dla polskiego węgla

- To wymagałoby dostaw również z innych krajów, na przykład z USA, ale sytuacja tam jest podobna jak wszędzie indziej – dodaje.

A to oznacza, że Polska, dysponująca zasobami węgla i czynnymi kopalniami, wygrywa w wyścigu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego.

Tymczasem po pandemii energii potrzeba coraz więcej

Trudna sytuacja Europy uwydatnia kryzys dostaw energii, który ogarnia świat, gdy kraje wychodzą z pandemii. Popyt na ropę, gaz i elektryczność rośnie, a węgiel powraca, częściowo napędzany przez Chiny – pisze Bloomberg.

Stąd, dodaje agencja, odrodzenie się tego paliwa i niedawna zależność krajów europejskich  od niego w celu utrzymania sprawnego funkcjonowania gospodarek sprawia, że ​​ rozmowy klimatyczne są znacznie bardziej skomplikowane.

elektrowani węgiel free shutt 1200 .jpg
Jaki udział w czeskiej energetyce ma węgiel? Dane są zaskakujące

Europa potrzebuje coraz więcej węgla

Europejskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej desperacko potrzebują więcej węgla, powiedział strateg jednego z europejskich przedsiębiorstw energetycznych, prosząc o nieujawnianie nazwiska.

Rosja tymczasem ogranicza eksport do Europy, która zamyka elektrownie węglowe

Ale Rosja, trzeci co do wielkości eksporter tego paliwa na świecie, kieruje sprzedaż głównie do największych odbiorców w Azji.

shutt elektrownia niemcy 1200.jpg
Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

- Rosja od lat ogranicza eksport węgla do Europy, ponieważ Unia Europejska zamykała elektrownie węglowe – powiedział Kirill Chuyko, szef badań w BCS Global Markets.

I dodaje, że trudno będzie zmienić ten stan rzeczy, gdyż "istnieją już umowy z klientami azjatyckimi. Co więcej, możliwości transportowe i tak są ograniczone".

Bloomberg, jk

Czytaj także

Transformacja sieci energetycznych będzie kosztować miliardy dolarów

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 11:23
Transformacja energetyczna, dostosowująca je m.in. do OZE, cyfryzacji oraz zwiększenia odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe, będzie wymagać zainwestowania w europejskie sieci dystrybucji energii elektrycznej ok. 400 mld euro do 2030 r. - szacuje organizacja europejskiego sektora energetycznego Eurelectric. Nakłady w Polsce szacuje się na 25 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: opłaty związane z uprawnieniami do emisji CO2 znacznie wpływają na cenę energii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 18:15
W Polsce cena energii elektrycznej zależy w 90-95 proc. od ceny paliwa oraz ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla - mówił gość Programu 1 Polskiego Radia, Tomasz Szulc z Europejskiego Centrum Projektów Pozarządowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgiel znów podstawowym źródłem energii w Niemczech. Co z ekologiczną rewolucją?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 10:47
Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku to właśnie węgiel był najważniejszym źródłem energii elektrycznej. Niezwykle "słaba" wiosna i kulejące zdolności energii wiatrowej doprowadziły do powrotu do węgla w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: do 2030 r. podwoimy ilość energii produkowanej ze źródeł odnawialnych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 02:37
Andrzej Duda wziął udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej.
rozwiń zwiń