Karuzele VAT mogą być źródłem finansowania terroryzmu. Sarnowski: chcemy obniżyć lukę do ok. 5 proc.

- W perspektywie 2-3 lat chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc. - zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że dziś wynosi ona ok. 8,5 proc. Według niego luka VAT w Polsce jest niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii.

2021-10-05, 10:43

Karuzele VAT mogą być źródłem finansowania terroryzmu. Sarnowski: chcemy obniżyć lukę do ok. 5 proc.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski.Foto: twitter.com/Sejm RP

- Według najnowszych danych z marca tego roku, luka VAT-owska zmniejszyła się do ok. 8,5 proc., jest to poziom niższy od średniej unijnej, która wynosi 10- 11 proc. - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w TV Republika.

Powiązany Artykuł

komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Od stycznia 2023 r. VAT tylko w formie cyfrowej. Tak postanowili posłowie

Dodał, że luka VAT-owska w Polsce jest o 1/3 niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii.

Poziom taki, jak we Francji

Według wiceministra, proces uszczelniania VAT jeszcze się w Polsce nie zakończył.

- Dzięki wykorzystaniu analityki, przy wykorzystaniu nowych rozwiązań, przede wszystkim e-faktury, możemy dalej tę lukę ograniczać. Naszym celem jest, aby dalej ją obniżyć nawet o połowę, aby w perspektywie 2-3 lat osiągnął poziom taki, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc. - zapowiedział.

REKLAMA

Jak wyjaśnił, we Francji po zamachach terrorystycznych z sprzed kilku lat zwrócono uwagę, że źródłem finansowania terroryzmu są właśnie przestępstwa podatkowe i karuzele VAT, więc z jednej strony wzięto się za walkę z terroryzmem, z drugiej za walkę z przestępczością podatkową.

Zaznaczył, że narzędziem do tego jest m.in. zmniejszony limit płatności gotówkowych we Francji między przedsiębiorcami, który został ograniczony do 1 tys. euro.

- U nas to wciąż 15-16 tys. zł, czyli sporo więcej - dodał.

Lustrzane rozwiązania do prezydenckiej ustawy

Wiceszef resortu finansów przypomniał, że wprawdzie prezydent podpisał niedawno ustawę wzmacniająca płatności gotówkowe w Polsce, to w podatkowym pakiecie Polskiego Ładu resort finansów zaproponował lustrzane rozwiązania do prezydenckiej ustawy, polegające na tym, żeby każdy konsument miał prawo do zapłaty bezgotówkowo.

REKLAMA

- Zależy nam na tym, aby każdy przedsiębiorca udostępniał możliwość nie tylko płatności gotówką, ale i bezgotówkowe – tłumaczył.

Jak zaznaczył, w Polsce obrót bezgotówkowy jest wciąż niższy, niż w kraje UE, a koszt transakcji gotówkowych jest znacznie bardziej kosztowny dla gospodarki niż bezgotówkowych.

Wiceminister Sarnowski przypomniał, że NBP w swoich badaniach wyliczył, że ten koszt to nawet 2 proc. PKB wydawanych na obsługę gotówki.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej