X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister finansów nagrodził na Kongresie 590 najlepszych płatników CIT. "Cenimy firmy, które uczciwie płacą podatki"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:38
Przychody z CIT mają ogromny wpływ na rozwój kraju i pozwalają realizować programy społeczne - mówił minister finansów Tadeusz Kościński, wręczając na Kongresie 590 wyróżnienia dla firm i grup kapitałowych, największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r.
Najlepszy płatnicy CIT w roku 2020 - wyróżnienie resortu finansów na Kongresie 590
Najlepszy płatnicy CIT w roku 2020 - wyróżnienie resortu finansów na Kongresie 590Foto: Kongres590/twitter

Szef resortu finansów podkreślił, że wpływy z podatków CIT, PIT i VAT to trzy główne źródła finansowania usług dla społeczeństwa, czyli klientów.

- Cenię sobie tych, którzy są fair, płacą uczciwie podatki, nie uciekają się do żadnych księgowych sztuczek. To dzięki podatkom Polska się zmienia, a rząd może realizować wiele społecznych i prorodzinnych projektów na co dzień, korzystając choćby z coraz lepszych dróg, nowocześniejszej infrastruktury kolejowej czy większego poczucia bezpieczeństwa. I za to jako podatnik, obywatel i minister finansów bardzo wam dziękuje. Wasze pieniądze mają ogromny wpływ na rozwój naszego kraju. Napędzają go, i to efektywnie - mówił Tadeusz Kościński.

Dobre wyniki to efekt znajomości rynku

Zaznaczył, że miejsce w "top 10 największych CIT-owców" firmy zawdzięczają dobremu zarządzaniu, pracy setek tysięcy osób i dynamicznemu rozwojowi.


Posłuchaj
00:14 Tadeusz Kościński, minister finansów mówi o firmach wyróżnionych na Kongresie 590 (IAR/Augustyniak) Tadeusz Kościński, minister finansów mówi o firmach wyróżnionych na Kongresie 590 (IAR/Augustyniak)

 

- Obserwując z roku na rok wpływy z CIT, widać, że polska gospodarka ma się całkiem nieźle mimo pandemii i powróciła już na ścieżkę szybkiego wzrostu - podkreślił minister finansów.

Minister Tadeusz Kościński podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu 590 wręczył wyróżnienia dla firm - największych płatników CIT w 2020 roku.

1200_finanse_shutterstock.jpg
Finanse państwa w bardzo dobrym stanie. Po ośmiu miesiącach 43,4 mld zł nadwyżki budżetowej

Kto został wyróżniony jako najlepszy płatnik CIT?

Listę firm otwiera ING Bank Śląski, który w 2020 r. zapłacił 998,5 mln zł podatku CIT. Na kolejnych miejscach znalazły się: Pekao - 972,8 mln; Santander Bank Polska - 774,8 mln; właściciel sieci sklepów Biedronka, spółka Jeronimo Martins Polska - 689,8 mln zł; Bank Millenium - 317,7 mln zł; spółka P4, właściciel sieci Play - 296,2 mln zł; Orlen - 269 mln zł; FRF Beteiligungs, właściciel sieci sklepów Lidl - 265,6 mln zł; Polskie Sieci Elektroenergetyczne - 233,4 mln zł; Allegro - 232,8 mln zł.

Wśród grup kapitałowych największym płatnikiem CIT w 2020 roku była PGNiG, która zapłaciła 2,2 mld zł. Na dalszych miejscach znalazły się: PKO BP - 1,3 mld zł CIT; PGE - 777,2 mln zł; KGHM - 770,1 mln zł; PZU - 638,4 mln zł; mBank - 478 mln zł; Enea - 275,2 mln zł; Tauron - 209,9 mln zł; Energa - 107,9 mln zł; Ikea - 89,4 mln zł.


PR24/IAR/Augustyniak/sw


Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:11
Polski Ład - program reform społecznych i gospodarczych - to nie tylko reforma podatkowa, ale także wiele zmian w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Według założeń na zmianach skorzystać mogą mikro i małe przedsiębiorstwa, a także średnie i duże firmy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tylko na zmianach podatkowych może skorzystać aż 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: wśród krajów UE nie jesteśmy państwem wysokich podatków

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 19:43
- W państwach bogatszych udział podatków w PKB jest wyższy niż w Polsce, a to z kolei pokazuje nasze miejsce w podziale bogactwa, który ukształtował się w tej części świata - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:43
Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główny ekonomista resortu finansów: koszt reformy podatkowej to 16,5 mld złotych i tyle pieniędzy pozostanie w kieszeniach podatników

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 17:30
- Nowe rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu spowodują, że w kieszeniach osób o niskich i średnich dochodach pozostanie więcej pieniędzy, a firmy będą miały fiskalne zachęty do inwestycji w nowe technologie  - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń