Globalna minimalna stawka podatku dla osób prawnych. Jaki ma wpływ na gospodarkę?

2021-10-11, 06:12

Globalna minimalna stawka podatku dla osób prawnych. Jaki ma wpływ na gospodarkę?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/create jobs 51

Globalne porozumienie, mające na celu zapewnienie, że duże firmy będą płacić minimalną stawkę podatkową w wysokości 15 proc. i utrudnienie im unikania opodatkowania, zostało uzgodnione przez 136 krajów, jak podała w piątek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Kraje, które podpisały porozumienie, stanowią łącznie ponad 90 proc. światowej gospodarki. Poniżej przedstawiamy główne założenia porozumienia.

W sytuacji nadwyrężonych budżetów po kryzysie COVID-19 wiele rządów bardziej niż kiedykolwiek chce zniechęcić przedsiębiorstwa międzynarodowe do przenoszenia zysków i dochodów podatkowych do krajów o niskich podatkach, niezależnie od miejsca sprzedaży. Coraz częściej dochody ze źródeł niematerialnych, takich jak patenty na leki, oprogramowanie i opłaty licencyjne z tytułu własności intelektualnej, migrują do tych jurysdykcji, pozwalając firmom uniknąć płacenia wyższych podatków w ich tradycyjnych krajach macierzystych. Podatek minimalny i inne przepisy mają na celu zakończenie trwającej od dziesięcioleci rywalizacji podatkowej między rządami o przyciągnięcie inwestycji zagranicznych.

Globalna umowa

Globalna minimalna stawka podatkowa miałaby zastosowanie do zagranicznych zysków firm wielonarodowych o wartości 750 milionów euro (868 milionów dolarów) sprzedaży na całym świecie. Rządy mogłyby nadal ustalać dowolną lokalną stawkę podatku od osób prawnych, ale jeśli firmy płacą niższe stawki w danym kraju, ich rządy krajowe mogłyby "uzupełnić" ich podatki do 15 proc. minimum, eliminując korzyść z przenoszenia zysków. Drugi element reformy pozwoliłby krajom, w których osiągane są dochody, na opodatkowanie 25 proc. tzw. nadwyżki zysku największych międzynarodowych korporacji - zdefiniowanej jako zysk przekraczający 10 proc. przychodów.

Powiązany Artykuł

rodzina pieniądze free shutterstock 1200.jpg
Polacy lepiej oceniają sytuację ekonomiczna kraju oraz kondycję finansową gospodarstw domowych. Znamy nowe wyniki badań

Po osiągnięciu w piątek porozumienia w sprawie szczegółów technicznych, następnym krokiem jest formalne zatwierdzenie porozumienia przez ministrów finansów z Grupy G20, co otworzy drogę do przyjęcia podatku przez przywódców G20 na szczycie pod koniec października. Niemniej jednak, pozostają pytania o stanowisko USA, które zależy częściowo od krajowej reformy podatkowej, którą administracja Bidena chce przeforsować w amerykańskim Kongresie. Porozumienie wzywa kraje do wprowadzenia go w życie w 2022 roku, tak aby mógł zacząć obowiązywać do 2023 roku, co jest niezwykle napiętym terminem, biorąc pod uwagę, że poprzednie międzynarodowe umowy podatkowe wymagały lat na wdrożenie. Kraje, które w ostatnich latach stworzyły krajowe podatki od usług cyfrowych, będą musiały je uchylić.

Wpływ na gospodarkę

OECD, która kierowała negocjacjami, szacuje, że podatek minimalny wygeneruje 150 miliardów dolarów dodatkowych globalnych dochodów podatkowych rocznie. Opodatkowanie ponad 125 mld dolarów zysków zostanie dodatkowo przesunięte do krajów, w których zostały one wypracowane, z krajów o niskich podatkach, w których są obecnie księgowane. Ekonomiści oczekują, że umowa zachęci międzynarodowe koncerny do repatriacji kapitału do krajów, w których mają swoje siedziby, dając tym samym impuls tamtejszym gospodarkom. Jednak różne odliczenia i wyjątki zawarte w umowie mają jednocześnie na celu ograniczenie wpływu na kraje o niskim poziomie opodatkowania, takie jak Irlandia, gdzie wiele amerykańskich grup prowadzi swoją europejską działalność.

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej