X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tegoroczny Nobel z ekonomii przyznany za prace odpowiadające na pytania co jest przyczyną, a co skutkiem w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 18:12
O tegorocznych laureatach Nagrody Nobla z ekonomii, mówiła w radiowej Jedynce prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • O tegorocznych laureatach Nagrody Nobla z ekonomii, mówiła w radiowej Jedynce prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego./Błażej Prośniewski,/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Youtube

Tegoroczne wyróżnienie powędrowało do trójki naukowców pracujących w USA: do Kanadyjczyka Davida Carda, Amerykanina Joshua Angrista i pochodzącego z Holandii, ale pracującego w USA, Guido Imbensa.

Nagrodzonych noblistów w ich pracach interesuje nie tylko tematyka rynku pracy

Jak podkreśla gość Polskiego Radia, ich zainteresowania badawcze dotyczą nie tylko rynku pracy, ale ekonomii edukacji, zdrowia i ewaluacji polityk publicznych – tam gdzie to ma największy wpływ na nas, czyli na obywateli.


Posłuchaj
05:23 blazej-nobel-11.10.mp3 O tegorocznych laureatach Nagrody Nobla z ekonomii, mówiła w radiowej Jedynce prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego./Błażej Prośniewski

 

Nazwisko Davida Carda nie jest zaskoczeniem, gdyż wielokrotnie pojawiało się na tzw. giełdzie noblowskiej. Naukowiec bowiem analizował wpływ płacy minimalnej na rynek pracy i te badania, jak dowodzi komitet noblowski, były przełomowe.

- Przełomowe w nich było to, że można zobaczyć świat przez pryzmat niezamierzonych, ale prawdziwie obiektywnych naturalnych eksperymentów – mówiła prof. Joanna Tyrowicz.


nobel.jpg
Znamy noblistów w dziedzinie ekonomii. Nagrodę przyznano trzem naukowcom

- To co było przełomowe w tych badaniach, nie tylko na przykładzie płacy minimalnej ale i to, że potem zastosowali to podejście do tematyki edukacji, zdrowia i innych polityk publicznych – podkreślała gość radiowej Jedynki.

Najważniejsze w ekonomii: co jest przyczyną, a co skutkiem

  - Na pewno pierwsze ich badanie z 1954 r. dotyczyło płacy minimalnej, ale nie było ono kluczowe. To dotyczyło pytania, czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć wiarygodnie i odpowiedzialnie, co w ekonomii, w gospodarce, jest przyczyną, a co jest skutkiem – wyjaśnia prof. Tyrowicz.

I dodaje, że aby odpowiedzieć na to pytanie – co jest przyczyną, a co skutkiem, to trzeba wyizolować tylko te przyczyny z innych czynników.

Nobel z ekonomii przyznawany jest od 1969 roku, a został ustanowiony w 1968 roku przez Bank Szwecji. Alfred Nobel nie uwzględnił nagrody w swoim testamencie.

Tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii jest 53. przyznaną w historii tego wyróżnienia. Nobla z ekonomii dostało do 2020 roku 86 naukowców.

Błażej Prośniewski, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Nobel

Czytaj także

''Całkowicie przekształcili badania doświadczalne.'' Nobel z ekonomii przyznany

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 14:38
Kanadyjczyk David Card, Amerykanin Joshua Angrist i pochodzący z Holandii, ale pracujący w USA Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
rozwiń zwiń