more_horiz
Gospodarka

Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:38
- Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.Foto: MAP/Twitter

Komisja zebrała się, by wysłuchać "informacji Ministra Aktywów Państwowych ws. prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej w 2022 r."

pixabay prąd energia licznik prądu 1200.jpg
Rosną ceny gazu, prądu i benzyny w całej Europie. Przyszły rok nie zapowiada się lepiej

Jak stwierdził wiceminister aktywów Maciej Małecki, na skutek polityki UE, prowadzącej do "radykalnych wzrostów kosztów emisji CO2", mamy do czynienia z "pierwszym z lat dużego wzrostu cen prądu".

- Polityka klimatyczna UE skutkuje radykalnym wzrostami cen energii - oświadczył.

Spekulacyjna gra Władimira Putina

Jak dodał wiceminister, drugim czynnikiem wzrostu cen energii to spekulacyjna gra Władimira Putina na rynku gazu i "bardzo naiwne podejście krajów Europy Zachodniej do polityki Kremla".

- Wysokie ceny gazu pociągają za sobą wysokie ceny energii elektrycznej - zaznaczył Maciej Małecki.

Według niego, to są czynniki kształtujące ceny energii elektrycznej, obecnie i w kolejnych latach. Dodał, że Skarb Państwa, jako jeden z akcjonariuszy spółek energetycznych, zachęca je do efektywnego zarządzania i wykorzystywania wszystkich możliwościach, by zmitygować ryzyka związane z rosnącymi cenami uprawnień i gazu.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio dodał, że trzecim ważnym czynnikiem wzrostu cen energii jest ożywienie gospodarcze, które generuje większy popyt na energię. Zaznaczył jednocześnie, że najważniejszym czynnikiem jest polityka Kremla.

Ochrona odbiorców wrażliwych

Działania Rosji mają na celu wymuszenie uruchomienia Nord Stream 2 - podkreślali przedstawiciele MAP i resortu klimatu.

Wiceminister Piotr Dziadzio poinformował również, że ministerstwo klimatu w ciągu kilku dni powinno zaprezentować projekt regulacji o ochronie odbiorców wrażliwych.

Jak wyjaśnił, rozwiązania te będą obejmować osoby, które pobierają zasiłki stałe i okresowe, emerytów ze świadczeniem poniżej emerytury minimalnej, posiadaczy karty dużej rodziny w I progu podatkowym, osoby o najniższych dochodach - do 890 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1250 zł w jednoosobowym.

PR24.pl, PAP, DoS