X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:38
- Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.Foto: MAP/Twitter

Komisja zebrała się, by wysłuchać "informacji Ministra Aktywów Państwowych ws. prognozowanych podwyżek cen energii elektrycznej w 2022 r."

pixabay prąd energia licznik prądu 1200.jpg
Rosną ceny gazu, prądu i benzyny w całej Europie. Przyszły rok nie zapowiada się lepiej

Jak stwierdził wiceminister aktywów Maciej Małecki, na skutek polityki UE, prowadzącej do "radykalnych wzrostów kosztów emisji CO2", mamy do czynienia z "pierwszym z lat dużego wzrostu cen prądu".

- Polityka klimatyczna UE skutkuje radykalnym wzrostami cen energii - oświadczył.

Spekulacyjna gra Władimira Putina

Jak dodał wiceminister, drugim czynnikiem wzrostu cen energii to spekulacyjna gra Władimira Putina na rynku gazu i "bardzo naiwne podejście krajów Europy Zachodniej do polityki Kremla".

- Wysokie ceny gazu pociągają za sobą wysokie ceny energii elektrycznej - zaznaczył Maciej Małecki.

Według niego, to są czynniki kształtujące ceny energii elektrycznej, obecnie i w kolejnych latach. Dodał, że Skarb Państwa, jako jeden z akcjonariuszy spółek energetycznych, zachęca je do efektywnego zarządzania i wykorzystywania wszystkich możliwościach, by zmitygować ryzyka związane z rosnącymi cenami uprawnień i gazu.

Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio dodał, że trzecim ważnym czynnikiem wzrostu cen energii jest ożywienie gospodarcze, które generuje większy popyt na energię. Zaznaczył jednocześnie, że najważniejszym czynnikiem jest polityka Kremla.

Ochrona odbiorców wrażliwych

Działania Rosji mają na celu wymuszenie uruchomienia Nord Stream 2 - podkreślali przedstawiciele MAP i resortu klimatu.

Wiceminister Piotr Dziadzio poinformował również, że ministerstwo klimatu w ciągu kilku dni powinno zaprezentować projekt regulacji o ochronie odbiorców wrażliwych.

Jak wyjaśnił, rozwiązania te będą obejmować osoby, które pobierają zasiłki stałe i okresowe, emerytów ze świadczeniem poniżej emerytury minimalnej, posiadaczy karty dużej rodziny w I progu podatkowym, osoby o najniższych dochodach - do 890 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1250 zł w jednoosobowym.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Miliardowe dopłaty do rachunków za prąd. Ze wsparcia mają skorzystać najubożsi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:11
W związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony - dowiedział się czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wywołała kryzys energetyczny, a teraz "współczuje" Europie. "Zależy nam na długoterminowych kontraktach"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:30
W środę na europejskich rynkach gazu ceny tego surowca sięgnęły kolejnych rekordów. Indeks TTF dla rynku spot przekroczył 115 euro za MWh, kontrakt z dostawą w listopadzie był wyceniany na ponad 160 euro. Czy Europa pogrąży się w energetycznym kryzysie zorganizowanym przez Rosję?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europie potrzebne jest zróżnicowanie kierunków dostaw gazu. Rosja i USA walczą o rynek

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:10
W 2020 roku w Davos prezydent USA Donald Trump wezwał narody europejskie do zwiększenia importu energii z USA i niepoddawania się pesymizmowi w kwestii zmian klimatycznych. Nawiązał również do obaw związanych z zależnością Europy od importu rosyjskiego gazu przez kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2. Twierdził, że import LNG może pomóc w rozwiązaniu problemów energetycznych Europy.
rozwiń zwiń