Polski przemysł zapomina już o koronawirusie. We wrześniu produkcja większa o 8,8 proc. niż rok wcześniej
Produkcja przemysłowa we wrześniu 2021 r. wzrosła o 8,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
2021-10-20, 10:43
Jednocześnie rosną też ceny produkcji – są wyższe o 10,2 procent niż rok wcześniej oraz o 0,7 proc. niż w sierpniu.
Analitycy spodziewali się wrześniowego odbicia w gospodarce
Te wyniki nie zaskakują analityków, spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu rdr o 8,2 proc., a mdm wzrostu o 10,2 proc.
O ożywieniu świadczą wyniki poszczególnych gałęzi przemysłowych – najbardziej o22,1 proc. wzrosło zapotrzebowanie i produkcja na energię elektryczną, gaz i wodę, tzw. przetwórstwo przemysłowe było wyższe o 7,9 procent, górnictwo i przemysł wydobywczy o 7,8 procent.
Ekonomiści ING o danych GUS
Dane o produkcji przemysłowej we wrześniu okazały się lepsze od prognoz – ocenili ekonomiści Banku ING w komentarzu do danych GUS. Oszacowali oni, że wzrost PKB w III kwartale wyniósł ok. 5 proc. PKB.
Analitycy Banku ING w komentarzu zwrócili uwagę, że ten wzrost okazał się silniejszy, niż wynikało to z prognoz analityków.
REKLAMA
"Względem sierpnia silnie we wrześniu przyspieszyło wydobywanie węgla, gdzie produkcja wzrosła o 19,6 proc. r/r. Pomaga wzrost globalnego popytu i cen. Węgiel to wciąż główny surowiec energetyczny w Polsce, a kolejny istotny (gaz) mocno zdrożał" – wskazano w komentarzu ING.
"Polski zróżnicowany przemysł radzi sobie lepiej niż monokultury samochodowe (fabryki aut w Czechach zamknięte w 4kw21 z powodu zakłóceń w dostawach). W polskich danych przyspieszyła produkcja odzieży, do 22,3 proc. r/r z 14,1 proc. w sierpniu. Być może producenci w obliczu rosnących kosztów frachtu i wydłużających się czasów dostaw zwiększają moce w kraju by realizować zamówienia – uważają eksperci ING.
Ekonomiści ING wskazali, że Polskę dotknęły problemy branży motoryzacyjnej. We wrześniu produkcja samochodów spadła o 17,3 proc. r/r po 12,9 proc. spadku w sierpniu. Powodem są przedłużające się problemy z dostępnością mikroprocesorów, co wymusza wstrzymywanie pracy zakładów, to zaś z kolei generuje kolejne zaburzenia w łańcuchach logistycznych.
We wrześniu udział firm przetwórstwa przemysłowego, które jako barierę dla działalności wskazało niedobór surowców, materiałów i półfabrykatów wzrósł do 28,3 proc., co jest najwyższym odsetkiem w historii badań GUS - poinformowali.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA