X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wkrótce powstaną pierwsze stacje tankowania wodoru. Orlen otrzymał 2 mln euro unijnego wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:50
PKN Orlen w ramach "Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland (Phase I)", jednego z największych krajowych projektów produkcji wodoru, zbuduje dwie stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku. Koncern otrzymał prawie 2 mln euro unijnego wsparcia na ten cel.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Scharfsinn/Shutterstock

Informując o przedsięwzięciu PKN Orlen podał, iż bezzwrotne dofinansowanie inwestycji przez Komisję Europejską, w kwocie blisko 2 mln euro, będzie pochodziło z unijnego programu CEF Transport Blending Facility, wspierającego rozwój paliw alternatywnych.

wodór stacja paliwo 1200.jpg
"Wodór to wielka szansa". Powstanie Mazowiecka Dolina Wodorowa

Koncern zapowiedział, że prace związane z budową stacji tankowania wodoru rozpoczną się na przełomie 2021 i 2022 r.

Technologia wodorowa to przyszłość motoryzacji

"PKN Orlen, zgodnie ze strategią, konsekwentnie inwestuje w przyjazne środowisku technologie wodorowe. W ramach 'Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland (Phase I)', jednego z największych krajowych projektów pod względem wielkości produkcji wodoru, koncern zbuduje dwie ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Poznaniu i Katowicach oraz mobilną stację we Włocławku" – poinformowała spółka dodając jednocześnie, iż do 2030 r. planuje budowę ponad 50 stacji tankowania wodoru w całej Polsce.

- Jesteśmy nowoczesnym koncernem, wpisującym się w globalny trend rozwoju innowacyjnych, a przy tym ekologicznych technologii, które wytyczają nam drogę do zrównoważonego biznesu. Jedną z nich jest technologia wodorowa. To przyszłość motoryzacji. Intensyfikujemy prace nad jej rozwojem, ponieważ chcemy zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym perspektywicznym segmencie - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szef koncernu przypomniał, iż w ramach grupy Orlen w Trzebini, Włocławku, a następnie w Płocku, powstaną huby wodorowe, przy czym koncern podejmuje równolegle współpracę z samorządami i miejskimi spółkami komunikacyjnymi - potencjalnymi odbiorcami wodoru.

- Stacje tankowania wodoru, które zamierzamy zbudować, stanowią kolejny, naturalny krok w realizacji naszych biznesowych celów – podkreślił prezes PKN Orlen.

Tankowanie ponad 40 autobusów

PKN Orlen zapowiedział, że jego pierwsze ogólnodostępne, całodobowe stacje, na których można będzie zatankować wodór, zostaną zbudowane w Poznaniu i Katowicach, z kolei we Włocławku powstanie stacja modułowa.

"Będą one przystosowane do użytkowania przez wszystkie pojazdy zasilane wodorem - zarówno w standardzie ciśnienia 700 barów dla samochodów osobowych, jak i 350 barów dla autobusów i ciężkiego transportu" - zaznaczono w informacji.

Jak podano, planowana infrastruktura umożliwi tankowanie łącznie ponad 40 autobusów, a także samochodów osobowych i innych pojazdów zasilanych ogniwami wodorowymi.

Zapotrzebowanie jednego autobusu na paliwo wodorowe wynosi 30 kg/dzień, co pozwala na przejechanie ok. 300 km, a np. pojemność zbiorników samochodów osobowych typu Toyota Mirai wynosi ok. 5 kg wodoru, co umożliwia pokonanie blisko 600 km.

36 dolin wodorowych 20 krajach

W środę w Płocku ponad 20 podmiotów, instytucji i uczelni podpisało list intencyjny na rzecz utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej, której liderem będzie PKN Orlen. Wśród sygnatariuszy dokumentu, oprócz samego koncernu, znaleźli się m.in. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Agencji Rozwoju Przemysłu, Urzędu Dozoru Technicznego, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i Toyoty Motor Poland.

Na świecie działa obecnie w 36 dolin wodorowych 20 krajach, w tym ponad 20 w Europie. Poziom inwestycji w obszarze istniejących już tego typu struktur to ponad 32 mld euro. Mazowiecka Dolina Wodorowa ma powstać do końca pierwszego kwartału 2022 r. Uczestniczące w niej podmioty, instytucje i uczelnie mają współpracować nad rozwojem i wdrażaniem technologii wodorowych, koordynować projekty badawcze oraz stworzyć system rozwiązań dla kształcenia i szkolenia w kierunku niskoemisyjnych technologii wodorowych.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Wodorowa strategia Orlenu: huby i stacje tankowania w Polsce, Czechach i na Słowacji oraz w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:16
Grupa Orlen planuje wybudować huby i stacje tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji. Będzie też wytwarzać to ekologiczne paliwo, wykorzystując słońce i wiatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej do kolei wodorowej w Polsce. Podpisano strategiczne porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 15:00
Dziś przedstawiciele PKN Orlen, PKP oraz fabryki PESA w Bydgoszczy podpisali list intencyjny dotyczący inwestycji związanych z wykorzystaniem wodoru w transporcie kolejowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naszym celem jest, by technologie wodorowe stały się codziennością". Porozumienie o rozwoju gospodarki wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:34
- Rozpoczynamy budowę nowego sektora polskiej gospodarki - gospodarki wodorowej - mówili uczestnicy porozumienia sektorowego dotyczącego rozwoju tej dziedziny, które podpisano dziś w Warszawie.Porozumienie zawarło prawie 140 podmiotów, m.in. administracja publiczna, przedstawiciele biznesu i nauki.
rozwiń zwiń