Powstał Klaster Technologii Kosmicznych. Celem budowa polskiej floty satelitów

2021-11-05, 16:45

Powstał Klaster Technologii Kosmicznych. Celem budowa polskiej floty satelitów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

Polskie firmy włączają się w światowy wyścig poznania i podboju kosmosu. 20 organizacji podpisało porozumienie o powołaniu polskiego klastra technologii kosmicznych, którego celem jest stworzenie potencjału rozwoju biznesu kosmicznego w Polsce oraz budowa pierwszej floty polskich satelitów obserwacyjnych.

Organizacja skupiająca urzędy, przedsiębiorstwa, uczelnie i instytucje publiczne ma pomóc w rozwoju technologii kosmicznych powstających w naszym kraju.

Powiązany Artykuł

POLSA 1200.jpg
Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA. Program Artemis z udziałem Polaków

Umowa w sprawie powołania klastra została podpisana przez organizacje Podkarpackiej Doliny Lotniczej w czasie Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Polskie satelity będą startowały w kosmos pod Rzeszowem

- Głównym zadaniem klastra będzie utworzenie polskiego - niezależnego - systemu satelitów"- wyjaśnia Piotr Dardziński - prezes Sieci Badawczej Łukasiewicza.

Posłuchaj

Powstał Klaster Technologii Kosmicznych. Organizacja skupiająca urzędy, przedsiębiorstwa, uczelnie i instytucje publiczne ma pomóc w rozwoju technologii kosmicznych powstających w naszym kraju./IAR/. 0:22
+
Dodaj do playlisty

- Polskie satelity mają być wystrzeliwane ze znajdującego się pod Rzeszowem lotniska w Jasionce - uzupełniał Rafał Magryś, wiceprezes Exatela - państwowego operatora telekomunikacyjnego.

Technologia kosmiczna przydatna nie tylko w kosmosie

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła podczas uroczystości podpisania porozumienia, że rozbudowa sektora kosmicznego jest konieczna w rozwoju Polski oraz innych państw, a rozwój przemysłu kosmicznego wpływa na wiele sfer życia i funkcjonowania państwa.

- Sztuczne satelity pomogą poprawić jakość życia w różnych sektorach. Począwszy od produkcji, do sektora rolniczego - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pierwszy polski system satelitarny. Jaka cena?

Rozwój sektora kosmicznego jest wyzwaniem, z którym wiążą się duże koszty. Według szacunków, powstanie polskiego systemu obrazowania satelitarnego będzie kosztować od 400 do 700 milionów zł.

Jednak jak zapewnia wiceminister Jarosińska-Jedynak, Polska jest gotowa podjąć to ryzyko w oparciu o środki krajowe i europejskie.

Posłuchaj

Polskie satelity mają być wystrzeliwane ze znajdującego się pod Rzeszowem lotniska w Jasionce"- mówi Rafał Magryś, wiceprezes Exatela- państwowego operatora telekomunikacyjnego./IAR/. 0:18
+
Dodaj do playlisty

- Myślę, że stać nas na to, by zainwestować pieniądze w pewne rozwiązania po to, aby później odzyskiwać je w ramach oszczędności, które będą pojawiać się w różnych sektorach gospodarki - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pierwsze polskie satelity znajdą się na orbicie Ziemi w 2026 r.

Sygnatariusze porozumienia zakładają, że pierwsza flota złożona z 4-6 satelitów rozpocznie prace na orbicie w 2026 roku. Jej budowa ma być oparta o polskie technologie, a także w pełni zarządzana z Polski.

Klaster technologii kosmicznych jest inicjatywą firmy Exatel – państwowego operatora telekomunikacyjnego, Województwa Podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Współpraca ma tworzyć ramy instytucjonalno-finansowe dla aktywnego wspierania inicjatyw kosmicznych. Samym celem klastra jest wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw działających w branży technologii kosmicznych.

PR24, IAR, Ministerstwo Infrastruktury, jk

Polecane

Wróć do strony głównej