Elon Musk sprzedaje akcje Tesli. W tle pozew od banku inwestycyjnego
Fundusz powierniczy prezesa Tesli Elona Muska sprzedał w zeszłym tygodniu akcje Tesli o wartości około 1,2 mld dolarów. Wciąż posiada on ponad 166 milionów akcji firmy. W ciągu tygodnia Musk sprzedał akcje spółki o wartości około 6,9 miliarda dolarów.
2021-11-18, 09:14
Sprzedaż ta wpłynęła na cenę akcji spółki. Akcje Tesli spadły o 15,4 proc., co oznacza najgorszy tygodniowy wynik spółki od 20 miesięcy. Był to również najgorszy tydzień dla akcji Tesli w historii, nie licząc spadków w lutym i marcu 2020 roku, kiedy to pandemia koronawirusa spowodowała załamanie rynków.
W dniu 6 listopada Musk poprosił ponad 60 milionów swoich zwolenników na Twitterze o głosowanie w nieformalnej ankiecie i powiedział im, że ich głos zadecyduje o przyszłości jego udziałów w Tesli.
Wcześniej Musk sygnalizował, że prawdopodobnie sprzeda "ogromny blok" swoich opcji w czwartym kwartale. Podczas wystąpienia na konferencji Code Conference we wrześniu Musk powiedział, że kiedy jego opcje na akcje wygasną w Tesli, jego krańcowa stawka podatkowa wyniesie ponad 50 proc.
Jest też pozew
Bank JP Morgan Chase złożył pozew przeciwko producentowi pojazdów elektrycznych Tesla w sporze o warranty. Bank domaga się kwoty w wysokości 162,2 mln dolarów plus odsetki, honoraria adwokackie i wydatki. JP Morgan twierdzi, że Tesla naruszyła warunki kontraktu, który firmy podpisały w związku z ponowną wyceną warrantów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Pandemia a rynek paliw. Co decyduje o cenach na stacjach benzynowych?
Tesla miała dostarczyć akcje lub gotówkę, jeśli jej cena akcji przekroczy ustaloną w umowie "cenę wykonania" do określonego terminu wygaśnięcia. Spór powstał, gdy JP Morgan dokonał korekty wartości warrantów, gdy prezes Tesli Elon Musk tweetował w sierpniu 2018 r., że rozważa przejęcie firmy za 420 USD za akcję, i ponownie, gdy kilka tygodni później wycofał się z pomysłu prywatyzacji Tesli. JP Morgan twierdzi, że miał umowne prawo do dokonania tych korekt, podczas gdy Tesla powiedziała w liście, że były one "nierozsądnie szybkie i stanowiły oportunistyczną próbę wykorzystania zmian w zmienności akcji Tesli".
W skardze banku napisano: "W sumie Tesla nie dostarczyła 228,775 akcji zwykłych, pozostawiając JP Morgan z otwartą pozycją hedgingową równą temu niedoborowi." Teraz bank domaga się pokrycia tego niedoboru.
PolskieRadio24.pl/ CNBC/ mib
REKLAMA