X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Walka z ASF. Minister rolnictwa: będziemy liczyć dziki do połowy marca

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 04:18
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że wyliczenia w wielkości populacji dzika pomogą w redukcji zagrożenia afrykańskim pomorem świń. ASF to śmiertelny wirus atakujący trzodę chlewną roznoszony właśnie przez dziki. W Polsce występuje on regularnie od 2014 roku.
Henryk Kowalczyk podkreślił, że wyliczenia w wielkości populacji dzika pomogą w redukcji zagrożenia afrykańskim pomorem świń
Henryk Kowalczyk podkreślił, że wyliczenia w wielkości populacji dzika pomogą w redukcji zagrożenia afrykańskim pomorem świńFoto: PAP/Mateusz Marek

- Liczeniem zajmować się będą nadleśnictwa i koła łowieckie - podkreślił. - Żeby przystąpić do jakichkolwiek regulacji populacji, trzeba najpierw policzyć te dziki, jaka ta populacja w rzeczywistości jest. Żeby później mieć punkt odniesienia i stąd będziemy przystępowali do liczenia populacji dzików. Metody techniczne pewnie są jeszcze do uzgodnienia, ale są różne pomysły. Zgadzam się z tym, że rzeczywiście trzeba te dziki policzyć, bo to jest główna przyczyna i wektor rozprzestrzeniania się ASFu - powiedział w rozmowie z IAR.

- Dziki są nosicielami wirusa ASF, ale w sezonie przyczyniają się też do wyrządzania szkód łowieckich na polach rolników - dodaje Henryk Kowalczyk. Przypomniał, że ustalone są też limity zagęszczenia populacji tych zwierząt - od 1 do 2 dzików na kilometr kwadratowy.

Zachęty dla myśliwych

- Myśliwi będą rozliczani z utrzymywania tego wskaźnika - zapowiedział. - To będzie podstawa do udzielania zgód na dzierżawę obwodów łowieckich i z ministerstwem klimatu i środowiska chcemy te sprawy uzgodnić, jak to należy później rozstrzygać Jak rozwiązania stosować, żeby jednak zachęcać myśliwych do aktywności w łowiectwie, po to żeby jednak doprowadzić do populacji dzików takiej, która nie będzie rozprzestrzeniała ASF-u - dodał.

Posłuchaj
00:24 11411008_1.mp3 Wicepremier H. Kowalczyk: Będziemy liczyć dziki do połowy marca (IAR)

Wirus ASF jest śmiertelnym zagrożeniem dla trzody chlewnej, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Wystąpienie choroby powoduje automatyczną likwidację stada, również w sąsiednich gospodarstwach. Wpływa również na restrykcje i obostrzenia związane z przewozem zwierząt i eksportem mięsa.
W tym roku służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie 2315 przypadków wirusa u dzików.

dn

Czytaj także

"Walka z ASF i opracowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych". Minister rolnictwa o swoich priorytetach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 07:50
- Moim priorytetem jest walka z afrykańskim pomorem świń, opracowanie systemu ubezpieczeń upraw rolnych, bardzo dużym wyzwaniem są rosnące ceny nawozów oraz ważne zadanie: zakończenie prac nad planem strategicznym wspólnej polityki rolnej, czyli pieniądze z UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.
rozwiń zwiń