X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Salwador zbuduje bitcoinowe miasto. Wirtualne pieniądze bedą zasilane... energią z wulkanu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 18:00
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele Salwador ogłosił, że planuje zbudowanie pierwszego na świecie bitcoinowego miasta ("Bitcoin City"). Inwestycja zostanie sfinansowana za pieniądze z obligacji zabezpieczonych tą walutą o wartości 1 miliarda dolarów. Co ciekawe, energia do wydobywania kryptowaluty ma pochodzić z okolicznego wulkanu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak to ujęła agencja Reuters, będzie to "prawie wolna od podatku utopia Bitcoinerów", finansowana z obligacji opartych na bitcoinie i wydobywania bitcoinów zasilanych energią geotermalną.

Jedynym podatkiem w mieście będzie 10-procentowy podatek od wartości dodanej (VAT), który ma sfinansować budowę i pokryć koszty ogólne funkcjonowania miasta.

Miliard dolarów na budowę miasta i infrastruktury "wydobywczej" i na zakup bitcoinów

500 milionów dolarów obligacji, o oprocentowaniu 6,5 proc., zostałoby przeznaczone na budowę miasta i niezbędną infrastrukturę wydobywczą, podczas gdy druga połowa obligacji zostałaby przeznaczona na zakup większej ilości bitcoinów.

Podczas prezentacji z prezydentem Salwadoru Bukele, powiedziano, że Salwador stanie się "Singapurem Ameryki Łacińskiej" i jednym z najważniejszych centrów finansowych świata.

Na razie jednak Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca Salwadoru w 2020 r. wyniósł 3799 dolarów, podczas gdy PKB na mieszkańca Singapuru to 59 798 dolarów w 2020 r.

Pobliski wulkan Conchagua, który napędza nową operację wydobycia bitcoinów, został podłączony do węzła wydobywczego bitcoin Blockstream w zeszłym tygodniu.

Czytaj także:

Reuter, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA bitcoin finanse

Czytaj także

Kryptowaluty coraz cenniejsze: rynek wart już ponad 2 bln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:24
Kapitalizacja rynkowa kryptowalut gwałtownie wzrasta do 2 bilionów dolarów, a bitcoin do 1,1 biliona dolarów - informuje Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryptowaluty "cywilizują się". Rośnie liczba jawnych kont ich posiadaczy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 12:38
Większość posiadaczy kryptowalut to osoby prywatne - wskazuje w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że rośnie jednak odsetek podmiotów instytucjonalnych, które mają w swoich portfelach wirtualne pieniądze. Ponadto rynek "cywilizuje się" - obroty i rynek stają się coraz bardziej jawne. Rośnie też bezpieczeństwo obrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitcoin najlepszym aktywem dekady. Sprawdź, czym jest i jak działa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 09:58
Na przestrzeni ostatniej dekady bitcoin przebił wszystkie możliwe klasy aktywów. Za sprawą ogromnych wzrostów znalazł się w nagłówkach największych mediów i na ustach milionów. Czym zatem jest bitcoin, jak działa i kto stoi za jego powstaniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salwador oficjalne uznaje Bitcoina. Kryptowaluta stała się prawnym środkiem płatniczym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:06
W Salwadorze Bitcoin stał się od dziś prawnym środkiem płatniczym i jest to pierwszy kraj, gdzie ta kryptowaluta uzyskała taki status.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny kontra kryptowaluty: jest zakaz i kary za handel

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 09:34
Chiny podejmują kolejne kroki przeciwko kryptowalutum - w piątek ogłosiły że handel nimi jest nielegalny i będzie surowo karany. Reakcja rynku była szybka - kursy poszybowały w dół.
rozwiń zwiń