more_horiz
Gospodarka

Wnioski tylko przez sieć, nowe zasady wypłat. Zobacz, co zmieni się w programie Rodzina 500 Plus

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:30
Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS, a nie jak dotychczas samorządy, będzie zajmował się obsługą rządowego programu Rodzina 500 Plus. To oznacza zmiany w procedurach.
Od 1 stycznia szykują się duże zmiany w programie Rodzina 500 Plus
Od 1 stycznia szykują się duże zmiany w programie Rodzina 500 PlusFoto: Shutterstock

Sejm ustawą w tej sprawie zajmował się we wrześniu.

Najważniejszą zmianą jest decyzja o stopniowym przejmowaniu obsługi programu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z tego też względu, od 1 stycznia 2022 roku wnioski o wsparcie z programu Rodzina 500 Plus będzie można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić przez:

  • portal Emp@tia
  • PUE ZUS
  • panel bankowości elektronicznej

Do ZUS należy kierować wszelkie nowe wnioski o przyznanie świadczenia, a więc np. w przypadku urodzenia się kolejnego dziecka. Do maja 2022 roku pieniądze będą wypłacały gminy, później będzie to już robił ZUS.

Drugą ważną zmianą jest to, że od nowego roku pieniądze będą wypłacane już tylko za pomocą przelewu na konto (bezgotówkowo). Nie będzie więc już można otrzymywać wsparcia w formie gotówkowej.

Wcześniej podobne zmiany wprowadzono w przypadku programu "Dobry Start".

Fundament wsparcia rodzin


Rządowy program Rodzina 500 Plus jest przeznaczony dla rodzin wychowujących dzieci. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w rządowym programie Rodzina 500 Plus od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.


Począwszy od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Od nowego roku także kolejny dodatek

Przypomnijmy, że od nowego roku rodziny z co najmniej dwójką dzieci będą miały prawo do dodatkowego świadczenia. Chodzi o tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pieniądze będą wypłacane przez dwa lata, od 12. do 36. miesiąca życia dziecka. Będą przekazywane w comiesięcznych ratach - po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

PolskieRadio24.pl, md