more_horiz
Gospodarka

Roaming na terenie UE pozostanie bezpłatny. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 07:31
Unijne regulacje pozwalające na korzystanie z telefonu za granicą tak, jak w kraju, zostaną przedłużone do roku 2032. Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane przez negocjatorów z Rady i Parlamentu Europejskiego. Przepisy obecnie obowiązujące wygasają 30 czerwca 2022 r.
Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić bez ponoszenia dodatkowych kosztów.Foto: Pixabay

"Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim - powiedział słoweński minister administracji publicznej Bosztjan Koritnik, którego kraj do końca roku sprawuje przewodnictwo w Radzie UE.

Bez dodatkowych kosztów

W opinii Bosztjana Koritnika dotychczasowe regulacje dotyczące roamingu na terenie Unii Europejskiej dają wymierną korzyść umacniającą jedną z najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE.

Podczas podróży po UE obywatele będą mogli dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z transferu danych mobilnych takiej samej jakości, jak w swoim kraju i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W każdym miejscu Europy poprawi się również dostęp do zgłoszeń alarmowych.

Konsumenci będą mieli prawo do jasnych informacji, kiedy usługa, z której korzystają w roamingu, może być związana z niezaplanowanymi kosztami. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 r.

Korzyści na kolejne 10 lat

Wstępne porozumienie podlega jeszcze zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager z zadowoleniem przyjęła osiągnięcie porozumienia.

- W 2017 roku zniesiono opłaty roamingowe. Dopilnowaliśmy dziś tego, że te korzyści będą towarzyszyły nam przez kolejne 10 lat, abyśmy podczas podróży w UE mogli utrzymywać kontakty, dzwonić, rozmawiać i korzystać z internetu bez dodatkowych kosztów. Nowym rozporządzeniem poprawiliśmy również jakość roamingu - oświadczyła.

PR24.pl, PAP, DoS