more_horiz
Gospodarka

"Gwiazdkowe prezenty kupuj rozważnie". UOKiK radzi, na co zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 11:53
Okres przedświąteczny to czas, kiedy chętnie kupujemy i wydajemy więcej, z myślą o prezentach dla bliskich. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przypomina o podstawowych prawach konsumentów oraz podpowiada, na co zwrócić uwagę przy świątecznych zakupach.
Nietrafiony prezent bardzo często staje się odpadem i obciążeniem dla środowiska.
Nietrafiony prezent bardzo często staje się odpadem i obciążeniem dla środowiska.Foto: Pixabay

- Kupujmy świadomie i nie dajmy się ponieść szałowi zakupów. Działajmy zgodnie z aktualnym trendem odpowiedzialnej, zrównoważonej konsumpcji. Nie kupujmy dla samego kupowania - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Nietrafiony prezent staje się odpadem

Kosmetyki, elektronika, biżuteria - to jedne z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Z kolei Mikołaj najczęściej przynosi dzieciom zabawki.

- Niech te świąteczne prezenty będą przemyślane, a nasze decyzje zakupowe niech uwzględniają gust i upodobania osób obdarowywanych. Źle wybrane produkty, na przykład kosmetyki czy ubrania, mogą się zmarnować, gdy nie będą używane - dodaje prezes UOKiK.

Dodaje przy tym, że nietrafiony prezent bardzo często staje się odpadem i obciążeniem dla środowiska.

- Zaplanujmy zatem zakupy świąteczne z wyprzedzeniem i nie dajmy się ponieść impulsywnej konsumpcji, szkodliwej nie tylko dla środowiska, ile przede wszystkim - dla naszej kieszeni - radzi Tomasz Chróstny.

Rady UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przygotował kilka rad, które mogą ułatwić wybór świątecznego prezentu:

  • zestawy świąteczne są elegancko zapakowane i jest to przeważnie oferta atrakcyjna cenowo, ale aby mieć pewność, porównaj ceny tych samych produktów sprzedawanych indywidualnie,
  • zweryfikuj wiarygodność sklepu oraz możliwości zwrotu towaru, jeśli prezent okaże się nietrafiony,
  • pamiętaj o dowodzie zakupu, na przykład paragonie, może się przydać podczas ewentualnej reklamacji,
  • sprawdź, czy na zabawce lub jej opakowaniu jest znak CE, co poświadcza o zgodność zabawki z wymaganiami,
  • po zakupach w internecie masz 14 dni na odstąpienie od umowy i kolejne 14 dni na odesłanie produktu, w sklepie stacjonarnym zwrot zależy od polityki sklepu,
  • pamiętaj, że w przypadku biżuterii z personalizowanej, zrobionej na zamówienie z grawerem, sklep może odmówić przyjęcia towaru.

PR24.pl, UOKiK, DoS