X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przełomowa umowa handlowa Wielkiej Brytanii z Australią. Farmerzy mają jednak sporo wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 07:37
Wielka Brytania i Australia oficjalnie podpisały umowę o wolnym handlu. To pierwsze porozumienie Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej, która zostało wynegocjowane od podstaw. Jak podkreśla brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego, oprócz zniesienia ceł na wszystkie towary, które były nimi objęte, umowa przynosi wiele innych korzyści.
Według brytyjskiego ministerstwa handlu międzynarodowego, oprócz zniesienia ceł na wszystkie towary, umowa przynosi wiele innych korzyści.
Według brytyjskiego ministerstwa handlu międzynarodowego, oprócz zniesienia ceł na wszystkie towary, umowa przynosi wiele innych korzyści.Foto: Shutterstock/TK Kurikawa

Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej podpisała wiele umów handlowych z różnymi krajami, ale były one przedłużeniem tych, którymi była wcześniej objęta, będąc częścią UE lub ich lekką modyfikacją.

Premierzy Wielkiej Brytanii, Boris Johnson i Australii, Scott Morrison już w czerwcu ogłosili, że "co do zasady osiągnęli porozumienie" w sprawie umowy, ale od tego wciąż jeszcze trwało uzgadnianie szczegółowego tekstu umowy. Ostatecznie podpisano ją w czwartek wieczorem podczas przeprowadzonej zdalnie ceremonii, a wejdzie w życie w przyszłym roku.

PKB wzrośnie zaledwie o 0,02 proc.

- Nasza brytyjsko-australijska umowa handlowa jest przełomowym momentem w historycznej i żywotnej relacji między naszymi dwoma krajami Wspólnoty Narodów. Dziś pokazujemy, co Wielka Brytania może osiągnąć jako sprawny, niezależny i suwerenny naród handlowy. Jest to dopiero początek, ponieważ wychodzimy na prowadzenie i wykorzystujemy ogromne możliwości, jakie czekają na nas na arenie międzynarodowej - oświadczyła brytyjska minister handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan.

Brytyjski rząd szacuje, że umowa zwiększy obroty handlowe o 10,4 mld funtów rocznie, co oznacza wzrost o 53 proc. w stosunku do obecnego poziomu, a także, że w jej efekcie brytyjskie PKB wzrośnie o 2,3 mld funtów, a dochody gospodarstw domowych w dłuższej perspektywie zwiększą się o 900 mln funtów.

Ale ogólny wpływ umowy na gospodarkę brytyjską będzie niewielki - jak wnika z wyliczeń, w jej efekcie PKB wzrośnie zaledwie o między 0,01 a 0,02 proc. Wynika to częściowo z faktu, że Australia odpowiada jedynie za 1,7 proc. brytyjskiego eksportu i 0,7 proc. importu, a cła na większość brytyjsko-australijskiego handlu są już niskie.

Umowa przynosi wiele innych korzyści

Jak wskazuje brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego, oprócz zniesienia ceł na wszystkie towary, które były nimi objęte, umowa przynosi wiele innych korzyści - da brytyjskim firmom możliwość ubiegania się o dodatkowe kontrakty w australijskim sektorze publicznym o wartości 10 mld funtów rocznie, pozwoli młodym ludziom na pracę i podróżowanie po Australii przez nieprzerwany okres do trzech lat, znosząc poprzednie wymogi wizowe, umożliwi brytyjskim architektom, naukowcom, badaczom, prawnikom i księgowym dostęp do wiz uprawniających do pracy w Australii nie będąc objętymi listą zawodów wymagających licencji.

Poza tym ważniejsze od wzrostu PKB jest w tym przypadku to, że umowa jest postrzegana jako ważny krok w kierunku przystąpienia Wielkiej Brytanii do szerszego porozumienia o wolnym handlu w regionie Azji i Pacyfiku - CPTPP, o co brytyjski rząd obecnie zabiega.

Zniesienie wszystkich taryf i kontyngentów

Obiekcje co do umowy mają natomiast organizacje brytyjskich farmerów, które obawiają się, że zniesienie wszystkich taryf i kontyngentów może doprowadzić do nadmiernego wzrostu tańszej żywności z Australii. Jak wskazują, farmerzy w Australii mogą stosować niektóre hormonalne stymulatory wzrostu, pestycydy i dodatki do pasz, które są zakazane w Wielkiej Brytanii, wskutek czego mogą produkować wołowinę po niższych kosztach.

Obawiają się również, że umowa ustanowi precedens dla przyszłych umów handlowych z głównymi eksporterami produktów rolnych, obniżając w nich brytyjskie standardy w zakresie żywności, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Przewoźnicy transportowi rezygnują z Wielkiej Brytanii. Coraz mniej chętnych, by jeździć na Wyspy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:15
Po poważnych perturbacjach sytuacja na granicy Wysp z Unią Europejską w zasadzie wróciła do normy. Mimo to spada liczba chętnych do wożenia tam towarów - wskazuje weekendowe wydanie "Pulsu Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy wracają na brytyjski rynek. Tak wynika z nowych danych KUKE

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:50
- Nasze najnowsze dane sygnalizują, że sytuacja w handlu z Wielką Brytanią powróciła do normalności po szoku, jakim było opuszczenie przez ten kraj unijnej strefy wspólnego handlu z końcem 2020 r. - powiedziała Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia wyda miliardy dolarów na atomowe okręty podwodne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:45
Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach nowego paktu Indo-Pacyfik ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, informuje agencja Reuters. Na okrętach jednak nie będzie broni atomowej.
rozwiń zwiń