more_horiz
Gospodarka

Polski Ład: w ciągu sześciu lat do rodzin trafiło 175 mld zł, ruszają nowe programy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 15:33
- Priorytet się nie zmienia. Pozostaje nim polska rodzina – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji, na której zaprezentowała najważniejsze programy dla rodzin z dziećmi, wchodzące od Nowego Roku w życie. Przypomniała, że wartość programów dedykowanych rodzinie i dzieciom w ramach Polskiego Ładu wyniosła 175 mld złotych.
Polski Ład: wciągu sześciu lat do rodzin trafiło 175 mld zł.
Polski Ład: wciągu sześciu lat do rodzin trafiło 175 mld zł.Foto: shutterstock/Ulza

Wśród nich znajduje się program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nowy instrument wsparcia dla rodzin z dziećmi i zmiany w programie Rodzina 500+.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

To nowe świadczenie, będące elementem Polskiego Ładu.

W jego ramach rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia – wypłacane 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, środki nie będą opodatkowane.

Świadczenie przysługiwać będzie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do ukończonego 35. miesiąca życia. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że tylko w 2022 r. ze świadczenia skorzysta ok. 615 tys. dzieci. W 2022 roku rząd przeznaczy na ten cel ok. 3,1 mld zł.

- Prezentując Polski Ład, obiecaliśmy polskim rodzinom, że pomożemy im lepiej godzić życie rodzinne z pracą zawodową. Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Rodzinny kapitał opiekuńczy ma pomóc rodzinom łączyć pracę z wychowywaniem dzieci – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wniosek o świadczenie można składać od 1 stycznia

Wniosek o nowe świadczenie rodzice będą mogli złożyć od 1 stycznia 2022 r.

Trzeba zrobić to między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał w pełnej wysokości, od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już roczek, ale nie ma jeszcze trzech lat – rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. W takim przypadku kapitał zostanie policzony od Nowego Roku.

Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma kapitał od miesiąca złożenia wniosku.

Wnioski o świadczenie będzie można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku czy klubie dziecięcym

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci do lat trzech, które nie będą objęte kapitałem. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wtedy też będzie możliwe złożenie wniosku.

Co ważne, dofinansowanie będzie przysługiwać z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Pieniądze trafią bezpośrednio do placówki opieki - mówi minister Marlena Maląg.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 108 tys. dzieci. W 2022 roku na ten cel przeznaczone zostanie ok. 520 mln zł.

Zmiany w programie "Rodzina 500+"

Nowy Rok przynosi też zmiany w programie "Rodzina 500+". Od 2022 r. obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak będzie to wyglądało w praktyce?

Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

Wnioski o świadczenie tylko online, a pieniądze na konto

- Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać wyłącznie online, a pieniądze trafią na konto bankowe, a nie do ręki. Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online – mówiła minister Maląg.

Minister podsumowała dotychczasowe działania resortu wspomagające rodzinę

- Warto przypomnieć, jakie programy rok po roku wprowadzaliśmy i w jakim kierunku idziemy. Przede wszystkim (...) sztandarowy program "Rodzina 500+". Ponad 175 mld złotych, które trafia przez te sześć lat do polskich rodzin. Proszę sobie wyobrazić, że 6,5 mln dzieci miesiąc w miesiąc przyjmuje to świadczenie, w jaki sposób zmieniła się sytuacja finansowa rodzin od tego momentu - powiedziała minister.

Wśród kolejnych programów, jakie wymieniła, znalazł się program "Dobry start" - czyli inwestycja w edukację polskich dzieci.

To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

Maląg mówiła także o zwiększaniu liczby miejsc w żłobkach dzięki programowi "Maluch plus".

- Przez ostatnie sześć lat zainwestowano 2 mld zł. Dzisiaj mamy ponad 200 tys. miejsc opieki żłobkowej - podkreśliła szefowa resortu.

Resort rodziny, PAP, jk