more_horiz
Gospodarka

Ile Polacy wydadzą na zabawę sylwestrową? Jest nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 08:16
Jak wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w tym roku Polacy przeznaczą na zabawę sylwestrową średnio 186 złotych. To o 26 zł mniej niż przed rokiem i ponad 120 zł mniej niż pandemią. Więcej osób niż w 2020 r. zadeklarowało natomiast, że będzie się bawić w większym gronie; głównie na domówkach.
Średnio na sylwestra wydamy w tym roku 186 złotych.
Średnio na sylwestra wydamy w tym roku 186 złotych.Foto: shutterstock.com/Yulia Grigoryeva

Jak wynika z badania, zrealizowanego przez Quality Watch, Polacy w tym roku śmielej podchodzą do świętowania zmiany roku. O ile w 2020 r. 7 na 10 ankietowanych mówiło, że spędzi Sylwestra wyłącznie w gronie domowników, tym razem deklaruje to 6 na 10, a ponad jedna trzecia (35 proc.) będzie próbowała spędzić ten czas w mniejszym lub większym towarzystwie.

Sylwester w domu czy poza nim?

Im młodsza osoba tym mniej skłonna, by 31 grudnia siedzieć w domu samotnie czy tylko z domownikami. Wśród 18-24 latków zamierza się bawić tego dnia 66 proc. osób, a w gronie 25-34 latków niemal połowa.

- Mimo, że widać pewne rozluźnienie w stosunku do zeszłego roku, to nie jest to jednak powrót do sytuacji sprzed pandemii, gdy z okazji Sylwestra, na domówkach, pod chmurką czy na wyjazdach bawiła się większość rodaków - zauważyła ekspertka Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Jeśli ankietowani będą świętować z okazji Sylwestra 2021, to przeważnie podczas spotkań w domach. Udział w nich lub organizację zapowiedziało 28 proc. ankietowanych, wobec 23 proc. przed rokiem. 16 proc. domówek będzie mieć charakter kameralny, bo nie przekroczą limitu 5 osób; więcej gości zostanie zaproszonych na 11 proc. tego typu spotkań.

Czytaj także:


Z kolei na zabawę w lokalach wybiera się 2 proc. badanych; przed pandemią był to scenariusz na sylwestrowy wieczór prawie co dziesiątej osoby. Mniej osób niż zwykle rozważa też świętowanie pod gołym niebem (2 proc.).

Choć przeważanie nie ma mowy o hucznej zabawie w dużym gronie, to zdecydowana większość respondentów zrobi zakupy z myślą o Sylwestrze. Wydatków związanych z ostatnim dniem w roku nie planuje ponosić 17 ankietowanych, 40 proc. Polaków przeznaczy na ten cel do 100 zł, 21 proc. od 101 do 200 zł, a między 201 a 300 zł wyda co dziesiąty.

Niecałe 200 złotych na zabawę

Średnio Polacy planują wydatki w wysokości 186 zł, czyli o 26 zł niższe niż przed rokiem i o 121 zł niższe niż w 2019 r. Obecnie sylwestrowe zakupy za ponad 300 zł, stanowiące normę przed pandemią, przewiduje 12 proc. ankietowanych.

Halina Kochalska przyznała, że pandemia kolejny rok przełożyła się na sposób, w jaki gospodarujemy pieniędzmi w ostatnich miesiącach roku.

- Ten trudny zwykle dla wielu osób czas, w którym kumulują się zakupy na wyprzedażach, organizacja świąt Bożego Narodzenia i sylwestrowa zabawa znów wygląda nieco inaczej - zaznaczyła. Wprawdzie nadal stanowi wyzwanie dla portfela, to ostatecznie, "ze względu na mniej pokus i bardziej powściągliwe wydawanie nie wpędza w tarapaty na taką skalę jak wcześniej".

Ekspertka zwróciła uwagę, że było to widoczne w I kw. br., gdy zamiast zwyczajowego skoku liczby dłużników i kwoty nieopłaconych zobowiązań widocznych w BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, liczba niesolidnych dłużników nieradzących sobie z płatnościami zmniejszyła się o ponad 61 tys. osób (do 2,74 mln), a zaległości obniżyły się o ponad 1,4 mld zł (do 79,94 mld zł).

- Pytanie, czy uda się zachować ten trend również w przyszłym roku i za deklaracjami pójdą faktycznie bardziej rozsądne wydatki? - podsumowała Kochalska.

Badanie zrealizowała firma Quality Watch metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1033 Polaków w wieku powyżej 18 lat w okresie 11-13 grudnia 2021 r.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem