Historyczna obniżka podatków w Polskim Ładzie. Zobacz, jakie ulgi przysługują w PIT

Co na Polskim Ładzie zyskają polskie rodziny, te posiadające dzieci lub te, które pobiorą się 31 grudnia tego roku? Odpowiedzi na te pytania udzielił w radiowej Jedynce Aleksander Łożykowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

2021-12-28, 20:57

Historyczna obniżka podatków w Polskim Ładzie. Zobacz, jakie ulgi przysługują w PIT
Dzięki nowym rozwiązaniom podatkowym zyskają firmy.Foto: kitzcorner/Shutterstock

Gość Polskiego Radia podkreślił, że jednymi z większych beneficjentów rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie będzie ulga PIT 0 dla rodzin cztery plus.

- Ta ulga zwalnia z opłaty podatku przy przychodzie do 85 tys. zł, jeśli ktoś ma czwórkę dzieci, i przysługuje ona obojgu rodzicom - wyjaśniał gość Polskiego Radia.

Posłuchaj

Co na Polskim Ładzie zyskają polskie rodziny, te posiadające dzieci, lub te które pobiorą się 31 grudnia tego roku, mówił w radiowej Jedynce Aleksander Łożykowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów./Justyna Golonko/, jk. 5:23
+
Dodaj do playlisty

I dodawał, że jest ona taka sama jak przy innych PIT-ach 0, czyli przysługującym: osobom młodym, które nie ukończyły 26. roku życia, osobom powracającym z zagranicy, seniorom, którzy chcą kontynuować świadczenie pracy, czy prowadzącym działalność po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Podatek mniejszy nawet o kilkadziesiąt tysięcy

- Czyli oprócz kwoty wolnej, która od 2022 r. będzie wynosić 30 tysięcy złotych, zwolnione będzie też 85 tys. zł przychodu, czyli całe zwolnienie obejmie kwotę 115 tysięcy złotych - dopowiada ekspert.

REKLAMA

- To wymierna korzyść dla podatników, która przekłada się, w zależności od zarobków, nawet na kilkanaście tysięcy złotych - mówi ekspert.

- Oczywiście do tego mogą dojść obowiązujące już ulgi – np. przy wspólnym rozliczeniu małżonków czy na dzieci - wyjaśniał gość radiowej Jedynki.

Czytaj także:

Wzrost kwoty wolnej

Co ważne, już w przyszłym roku małżonkowie będą korzystali z podwójnej kwoty wolnej, wynoszącej 60 tysięcy złotych.

- Tu największy potencjał do wykorzystania tej ulgi będzie miał małżonek, który nie pracuje, zajmuje się dziećmi i nie osiąga dochodów, natomiast pracuje drugi małżonek. Wtedy może on skorzystać dwa razy z kwoty wolnej, która przysługiwałaby teoretycznie jednemu z małżonków - temu, który pracuje i temu, który nie pracuje - wyjaśnia ekspert.

REKLAMA

Szybsze wspólne rozliczenie małżonków

- Polski Ład wprowadza też korzystną zmianę na szybszym rozliczaniu się małżonków. Mogą się w ten sposób rozliczyć już w trakcie roku, w którym biorą ślub. Dotychczas z takiego wspólnego rozliczenia można było skorzystać w następnym roku, teraz w tym roku, w którym wzięto ślub – mówi Aleksander Łożykowski.

- Nawet jeśli ktoś zdecyduje się na ślub w tym roku 31 grudnia, to może się rozliczyć wspólnie za ten rok z małżonkiem od całości swoich dochodów z tego roku - mówi ekspert.

Jak wylicza resort finansów, dzięki rozwiązaniom podatkowym w Polskim Ładzie w kieszeniach Polaków pozostanie ok. 17 mld złotych.

Justyna Golonko, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej