X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre wiadomości dla polskiego przemysłu. Wskaźnik PMI ponownie w górę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 10:04
Jak poinformowała firma Markit, wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu poszedł w górę. W poprzednim miesiącu wskaźnik ten osiągnął poziom 56,1 punktu, podczas gdy listopadzie 54,4 punktu.
W grudniu wskaźnik PMI miał wartość 56,1 punktu.
W grudniu wskaźnik PMI miał wartość 56,1 punktu.Foto: shutterstock.com/Viewfoto studio

Twórcy wskaźnika podkreślają, że "rok 2021 zakończył się pomyślnie dla polskiego sektora wytwórczego". Dodali, że przemysł rozwijał się w przyspieszonym tempie dzięki silniejszemu wzrostowi nowych zamówień oraz produkcji, zatrudnienie wzrosło. Firmy raportowały, że spodziewają się utrzymania pozytywnych trendów w przyszłym roku.

Czytaj także:

Z drugiej strony jednak, "obawy o utrzymywanie się trudności po stronie podaży i wzrostu cen uwidaczniały zwiększona aktywność zakupowa oraz kumulacja zapasów - zapasy zakupów w polskich fabrykach wzrosły w bezprecedensowym tempie".

Duże odbicie w przemyśle

W grudniu, poprawa koniunktury opierała się na najsilniejszym od lipca wzroście produkcji oraz najsilniejszym od sierpnia wzroście nowych zamówień.

Wskaźnik IHS Markit PMI® Polski Sektor Przemysłowy - to indeks obrazujący sytuację przemysłu. Przy jego wyliczaniu pod uwagę branych jest pięć subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.

Wartość wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza, że firmy planują ekspansję, a poniżej - zapowiada spadek aktywności ekonomicznej.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

Produkcja przemysłowa na fali wznoszącej. Ponad połowa firm chce zatrudnić nowych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 08:17
Jak wynika z nowego badania ManpowerGroup, 53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie. Tylko 10 procent przedsiębiorstw chce zwalniać pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka jest na 23. miejscu na świecie pod względem wielkości PKB

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 15:23
Bardziej odległe pozycje zajęły między innymi Szwecja, Belgia, Irlandia i Austria. Tak wynika z corocznego raportu opublikowanego przez brytyjską firmą doradczą CEBR (Centre for Economics and Business Research).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o 2021 r. w gospodarce: kończymy dobry, choć nie dla wszystkich tak samo, rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:51
Produkcja rośne, wynagrodzenia też, bezrobocie niskie, wpisujemy się w nowe łańcuchy dostaw. Oczywiście są branże z większymi kłopotami. Nie brakuje też wyzwań inwestycyjnych czy finansowych. Ale pewnie sobie poradzimy, byleby udało się nam poradzić sobie z pandemią - mówili goście sylwestrowych "Rządów pieniądza": Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowych PKO BP, i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń