X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Grupa Azoty inwestuje w "zielone" projekty. Ogranicza zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 09:09
Grupa Azoty w 2020 r. zmniejszyła o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego - podtlenku azotu, a o ponad 17 proc. emisję pyłu PM 2.5 - podała spółka w zintegrowanym raporcie. Grupa zapowiada kolejne działania w zakresie ochrony środowiska, m.in. na rynku nawozów.
Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.
Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.Foto: Grupa Azoty

Grupa Azoty w zintegrowanym raporcie za 2020 r. poinformowała, że w samym 2020 r. w porównaniu do roku 2019 zmniejszyła o 10 proc. zapotrzebowanie na paliwa do wytwarzania energii, o 20 proc. emisję gazu cieplarnianego - podtlenku azotu. O ponad 17 proc. zmniejszyła emisję pyłu PM 2.5, a o 5 proc. zredukowała liczbę odpadów.

"Zmiany proklimatyczne wymagają zaangażowania"

Grupa Azoty wskazała także, że jej celem jest ochrona zasobów naturalnych, realizowana dzięki efektywnemu zagospodarowaniu surowców, wprowadzaniu na rynek nowych katalizatorów zmniejszających emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, czy opracowywanie efektywniejszych formuł nawozowych.

- Jako Grupa Azoty doskonale rozumiemy, że zmiany proklimatyczne wymagają zaangażowania środowisk biznesowych. Dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych, wdrażanie rozwiązań dekarbonizacyjnych, ale również szerzej - wszystkie zagadnienia związane z Europejskim Zielonym Ładem to kwestie, które wymagają mądrych i szybkich działań - podkreślił prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Jak dodał, równie ważna w kontekście prowadzenia działalności i komunikacji z interesariuszami jest konieczność przygotowania się na nowe wymogi związane z taksonomią.

"Zwiększamy konkurencyjność i otwieramy nowe możliwości"

- Przed nami trudny, ale ważny okres przemiany i kontynuacji tworzenia wartości w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy do tych zmian gotowi, bo wiemy, że przez działania obniżające naszą emisyjność, zwiększamy konkurencyjność i otwieramy nowe możliwości biznesowe - zaznaczył Tomasz Hinc.

Taksonomia to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Ma ono zwiększyć poziom ochrony środowiska przez przekierowanie kapitału z inwestycji szkodliwych dla środowiska na bardziej ekologiczne.

Taksonomia nie wprowadza zakazu inwestowania w działalności szkodzące środowisku, ale traktuje preferencyjnie proekologiczne inwestycje.

2,7 mld zł na "zielone" projekty

W październiku 2021 r. spółka ogłosiła projekt "Zielone Azoty". Zakłada on ograniczenie zużycia energii elektrycznej "systemowej" produkowanej z węgla do poziomu poniżej 50 proc. energii łącznie zużywanej. W perspektywie 2030 roku nakłady inwestycyjne Azotów na projekty "zielone" i dekarbonizacyjne mają pochłonąć około 2,7 mld zł.

Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; zajmuje się też produkcją melaminy, poliamidu, alkoholi OXO, plastyfikatorów czy bieli tytanowej.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Premier: nie zgadzam się na politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:04
- Polska będzie dążyć do neutralności klimatycznej, ale we własnym tempie i we właściwy sposób. Nie zgadzam się na taką politykę klimatyczną, która niesie zagrożenie pogłębienia nierówności społecznych i wyrzucenia na margines pracowników na przykład z sektora węglowego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska zawetuje "Fit for 55"? Prezes PiS o transformacji energetyczno-klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:11
- To jest bardzo trudny program. Nie będę w tej chwili rozstrzygał, czy my go zawetujemy, czy też nie. Na pewno tego rodzaju opcja też wchodzi w grę - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński, prezes PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atom i gaz "zielonym" źródłem energii? Beata Szydło: to rozwiązanie korzystne dla Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 11:55
"Komisja Europejska planuje uznać energetykę atomową oraz gaz za »zielone« źródła energii. Jest to rozwiązanie korzystne dla strategii energetycznej Polski i innych krajów UE" - podkreśliła w swoim wpisie na Twitterze Beata Szydło, europoseł PiS, była premier.
rozwiń zwiń