Koniec telefonów BlackBerry. Niepewna przyszłość marki
Od dziś przestają działać telefony BlackBerry. To skutek wycofania się kanadyjskiej firmy z projektowania oraz produkcji sprzętu telefonicznego i zajęcia się wyłącznie tworzeniem oprogramowania i usług dla firm i rządów.
2022-01-04, 11:25
Telefony BlackBerry z systemem operacyjnym 7.1 lub wcześniejszym stracą dostęp do firmowej platformy i przestaną działać we wtorek, niemożliwe będzie już korzystanie z funkcji telefonu, wysyłania SMS-ów, połączeń internetowych czy Wi-Fi. "Klienci muszą zacząć posługiwać się nowym sprzętem (..) Klienci, którzy mieli adresy mailowe BlackBerry lub posługiwali się przekierowywanymi na taki mail programami pocztowymi, muszą zacząć korzystać z innych maili" - przypominała na swojej stronie internetowej firma.
Część klientów nadal będzie mogła korzystać ze swoich telefonów, jeśli używają one systemu Android, a ich producenci mają odpowiednią licencję.
22 grudnia ub.r. BlackBerry przypomniał swój komunikat z września 2020 r., zapowiadający zakończenie możliwości posługiwania się sprzętem BlackBerry w styczniu 2022 r.
W 2020 r., w początkowej fazie pandemii Covid-19, to właśnie ochotnicy z BlackBerry współpracowali przy tworzeniu bezpłatnej i lekko tylko obciążającej system operacyjny aplikacji na telefony komórkowe, umożliwiającej powiadamianie o kontakcie z osobą przetestowaną pozytywnie na obecność koronawirusa. Aplikacja gwarantowała anonimowość, nie zbierała żadnych danych, bazowała na sygnale Bluetooth.
Premier Kanady Justin Trudeau zachęcał w czerwcu 2020 r. do jej instalowania, przez kilka miesięcy była promowana. Ponieważ jednak w Kanadzie za służbę zdrowia odpowiadają prowincje, a niektóre z nich niechętnie odnosiły się do federalnej propozycji, aplikacja nie przyniosła takich skutków, jakich się po niej spodziewano.
REKLAMA
Telefon popularny wśród biznesmenów
BlackBerry był przez długi czas jednym ze smartfonów chętnie wybieranych przez biznes, ze względu na bezpieczeństwo i wygodną obsługę. Ostatni nowy model pojawił się w 2015 r.
- Kryzys na rynku półprzewodników szansą dla Polski. Co możemy na tym ugrać?
- Duże zmiany w zasiłku chorobowym. Prostsze zasady, dodatkowe korzyści
W 2016 r. prezes zarządu BlackBerry John Chen poinformował o zakończeniu przeprowadzania zmian w profilu działalności firmy.
Historia BlackBerry sięga lat 80. XX wieku
W 1984 w kanadyjskim mieście Waterloo, w prowincji Ontario Mike Lazaridis i Doug Fregin stworzyli firmę Research In Motion Ltd. W 1999 r. na rynku pojawił się pager BlackBerry, wyposażony w klawiaturę umożliwiającą bezpośrednie przesyłanie wiadomości. W 2008 r., rok po tym, gdy Apple zaczął sprzedawać pierwszego iPhone'a, Research In Motion wszedł na rynek z własnym smartfonem z ekranem dotykowym, który jednak nie odniósł sukcesu, podobnie późniejszy tablet BlackBerry PlayBook.
REKLAMA
Lazaridis i ówczesny prezes firmy Jim Balsille zostali w 2012 r. usunięci z zarządu, nowym szefem został Thorsten Heins, który przyszedł z Siemensa. To właśnie za czasów Heinsa firma zmieniła nazwę z Research in Motion na BlackBerry i zlikwidowała 4,5 tys. miejsc pracy. W 2013 r. szefem BlackBerry został John Chen, którego receptą na przetrwanie firmy było zajęcie się oprogramowaniem.
Co dalej z marką?
Licencję na produkcję smartfonów BlackBerry 5G ma od 2020 r. amerykańska firma OnwardMobility, ale jej strona internetowa nie przedstawia żadnych szczegółów, zaś zainteresowanych informuje "że to tylko wzmianka o intrygujących rzeczach, które OnwardMobility robi, by pomóc firmom być niezwyciężonymi".
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA