Połączenie Orlenu i Lotosu. Płocki koncern przedstawił partnerów, którzy pomogą w fuzji

Fuzja polskich paliwowych gigantów coraz bliżej. PKN Orlen wybrał partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Lotosu. Będą to Saudi Aramco, MOL i Unimot.

2022-01-12, 12:30

Połączenie Orlenu i Lotosu. Płocki koncern przedstawił partnerów, którzy pomogą w fuzji

Saudyjski operator Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu - obejmie 30 procent, węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL-a 144 stacji na Węgrzech i 41 na Słowacji - blisko 229 milionów euro.

Unimot przejmie bazę paliw przejmowanej firmy. Orlen zakończył prace nad środkami zaradczymi, które miały umożliwić przejęcie Lotosu - poinformowała spółka. Sprzedaż udziałów to jeden z warunków zgody Komisji Europejskiej na przejęcie przez Orlen spółki Lotos.

Termin przedstawienia środków zaradczych KE mija w piątek.

Umowa z MOL-em

REKLAMA

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że kierowana przez niego spółka sprzeda 400 stacji benzynowych węgierskiemu koncernowi MOL. W ten sposób Orlen spełni warunek, pod jakim Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Orlen spółki Lotos.

Posłuchaj

Daniel Obajtek o szczegółach umowy ws. sprzedaży części Lotosu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Daniel Obajtek podkreślił, że Orlen sprzeda 400 stacji koncernowi MOL, a jednocześnie kupi od tej firmy blisko 200 stacji. Będzie to 150 stacji paliwowych na Węgrzech i ponad 40 stacji na Słowacji.

Daniel Obajtek dodał, że za pozostałe środki ze sprzedaży stacji koncern negocjuje zakup następnych ponad stu stacji w regionie.

Posłuchaj

Daniel Obajtek o umowie z MOL-em (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Prezes PKN Orlen powiedział też, że po przejęciu Lotosu, w rękach Orlenu pozostanie ponad sto stacji Lotosu. Będą one działały pod marką Orlenu.

REKLAMA

PKN Orlen rośnie w siłę

Daniel Obajtek zaznaczył także, że fuzja koncernów pozwoli utrzymać się na rynkach i nie doprowadzi do sytuacji, że Orlen stałby się firmą wycofującą się.

Posłuchaj

Daniel Obajtek: fuzja pomoże nam w dalszej ekspansji na rynkach (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

Proces przejęcia Lotosu rozpoczął się cztery lata temu - w 2018 roku. Będzie to największa fuzja w Polsce i w naszym regionie.

W przyszłości PKN Orlen ma również przejąć spółkę PGNiG.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej