more_horiz
Gospodarka

Inflacja nie przekroczyła 10 procent. "Widać pierwsze efekty tarczy antyinflacyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 12:50
Widać pierwsze efekty tarczy antyinflacyjnej, która nieco spowolniła inflację w stosunku do negatywnych scenariuszy - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, komentując dane GUS dotyczące inflacji. Dodał, że wpływ głównych rozwiązań tarczy będzie widoczny w kolejnych miesiącach.
W lutym rządowe tarcze obniżą inflację o prawie 2 pkt. - do 7,6 proc
W lutym rządowe tarcze obniżą inflację o prawie 2 pkt. - do 7,6 procFoto: Shutterstock

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 9,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,9 proc.

-W stosunku do tego, co niektórzy komentowali, co niektórzy zapowiadali, czyli ponad 10-proc. czy nawet 11-proc. inflacja, to jest informacja, która jest lepsza od negatywnych scenariuszy. Widać pierwsze efekty tarczy antyinflacyjnej, która nieco ją spowolniła  w stosunku do tych negatywnych scenariuszy, które były rysowane. Ale pamiętajmy o tym, że główne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej weszły w lutym, natomiast dzisiejsze wyniki inflacyjne dotyczą stycznia - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej.

Pomógł obniżony VAT?


1 lutego wprowadzono zmiany skutkujące m.in. niższymi cenami paliw czy zerową stawką VAT na podstawowe produkty spożywcze.

- Dlatego liczymy, że ten drugi element tarczy antyinflacyjnej, który wszedł od 1 lutego, przyniesie dalej idące efekty i że ten szczyt inflacyjny będzie niższy niż prognozy, które były zapowiadane. Liczymy, że działania, które zaczęły obowiązywać w lutym, przyniosą efekty w odczycie inflacji za miesiąc luty, a ten odczyt będzie oczywiście w marcu, więc wtedy będziemy widzieć też te efekty działań, które zostały podjęte przez rząd – powiedział rzecznik rządu.

Jak eksperci PIE oceniają dane GUS?

W lutym rządowe tarcze obniżą inflację o prawie 2 pkt. - do 7,6 proc.; pomimo tego CPI pozostanie wysokie, powróci w okolice 9 proc. w maju - ocenił Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Według niego inflacja będzie spadać w drugiej połowie roku.

Analityk z zespołu makroekonomii PIE Marcin Klucznik zaznaczył, że wzrost inflacji w styczniu do 9,2 proc. "to prawdopodobnie najwyższy odczyt w tym roku". "W lutym rządowe tarcze obniżą inflację o prawie 2 pkt." - ocenił.

Klucznik zwrócił uwagę, że wzrost inflacji w styczniu z 8,6 proc. do 9,2 proc. rdr to pierwszy odczyt od czerwca 2021 r. poniżej konsensusu prognoz (9,3 proc.). "Najmocniej podrożały ceny energii (o 18,2 proc.) – to efekt nowych taryf URE, które regulują koszt energii elektrycznej oraz gazu dla gospodarstw domowych" - zaznaczył ekspert. Wskazał też na dynamiczny wzrost ceny żywności (9,4 proc.), przede wszystkim warzyw i nabiału. "To efekt wzrostu kosztu nawozów" - wyjaśnił.

Co ze stopami procentowymi?


Zdaniem eksperta w takim otoczeniu Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej podnosić stopy procentowe. "Spodziewamy się, że główna stopa NBP wzrośnie w marcu o 0,25 pkt. do 3,0 proc." - wskazał Klucznik. Cykl podwyżek prawdopodobnie zakończy się w maju na poziomie 3,5 proc. - przewiduje PIE.

Według analityków pogarszająca się koniunktura powstrzyma Radę przed dalszymi podwyżkami. Badania GUS wskazują, że oczekiwania gospodarstw domowych co do sytuacji gospodarczej są obecnie najsłabsze od wybuchu pandemii - podsumowano w analizie PIE.

Kolejne kwartały przyniosą spowolnienie wzrostu gospodarczego - przewiduje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego we wtorkowym komentarzu do danych GUS. Zdaniem analityka w tym roku tempo wzrostu PKB Polski będzie bliskie 4,3 proc.

Jakie są szczegóły tarczy antyinflacyjnej?


Druga tarcza antyinflacyjna, obniżyła podatek VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa, przedłużyła obowiązywanie 5-proc. stawki VAT na prąd, obniżyła stawki VAT na ciepło do 5 proc., wprowadziła zerową stawkę VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, wprowadziła zerową stawkę VAT na gaz ziemny, oraz zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5 proc.

Ponadto na jej podstawie od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz.

Wcześniej pierwsza tarcza antyinflacyjna obniżyła VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc, obniżyła VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc., obniżyła VAT na tak zwane ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc., obniżyła akcyzę na paliwa silnikowe i energię elektryczną, zwolniła z akcyzy energię elektryczną dla gospodarstw domowych i wyłączyła sprzedaż paliw silnikowych z podatku detalicznego.


PR24/PAP/IAR/sw