Dobre wiadomości gospodarcze dla świata z Chin. Kraj Środka z mniejszą inflacją i kosztami
To dobre wiadomości nie tylko dla chińskiej, ale również dla światowej gospodarki. Jak informuje agencja Reuter, w styczniu w Chinach spadły ceny fabryczne, a inflacja konsumencka wzrosła zaledwie o 0,9%. To oznacza, że notowany od roku wzrost koszt wytwarzania produktów w tym kraju wyhamowuje.
2022-02-18, 20:28
"To zmniejsza obawy, że największy na świecie eksporter może podnieść ceny swoich produktów dla zagranicznych klientów, którzy już zmagają się z wysoką inflacją w swoich krajach" - pisze agencja Reuters.
- Globalni klienci, którzy martwią się rosnącymi cenami, mogą pocieszać się chińskimi danymi. Ceny producentów spadły, a inflacja wzrosła o 0,9% w zeszłym miesiącu, co powinno złagodzić obawy, że największy eksporter na świecie może podnieść koszty - mówi ekspert.
Jest jednak problem w samych Chinach – to wielkie zadłużenie deweloperów mieszkaniowych
Działają też mniej korzystne czynniki. Chińscy konsumenci wahają się, czy wydać na mieszkania, ponieważ deweloperzy mają problemy z zadłużeniem.
Powiązany Artykuł
Polska gospodarczym przyczółkiem Chin w UE? Jesteśmy w czołówce odbiorców chińskich inwestycji
Chociaż bank centralny ostatnio złagodził politykę kredytową, to zaciągane kredyty hipoteczne w styczniu były o ponad 200 miliardów juanów (32 miliardy dolarów) mniejsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tymczasem przemysł budowlany odpowiada za ok. 30 procent chińskiego PKB.
REKLAMA
Jeśli chiński bank centralny skoncentruje się na poprawianiu płynności na rynku, przez zastrzyki finansowe, zamiast na obniżaniu stóp procentowych, na rząd spadnie ciężar zwiększenia inwestycji, w tym infrastruktury, aby pobudzić wzrost gospodarczy, który w czwartym kwartale 2021 r. spadł do poziomu 4%.
Analitycy firmy Zhongtai Securities spodziewają się, że inwestycje w infrastrukturę wzrosną w tym roku o 3,5 proc.
Tymczasem wydatki rządowe są ograniczone zarówno przez zadłużenie, jak i spadające dochody ze sprzedaży gruntów.
"Niskie ceny wynikające ze słabej chińskiej gospodarki tylko przez krótki czas będą dobre dla reszty świata, jeśli będzie to wynikiem chaosu finansowego w kluczowym w Chinach sektorze nieruchomości" - piszą eksperci.
REKLAMA
Reuter, jk
REKLAMA