Zmiany na kolejowej mapie Polski. Otwarto nowy dworzec na Mazowszu. "To autorski pomysł PKP"

Nowy dworzec na kolejowej mapie Polski. W miejscowości Dębe Wielkie na Mazowszu otwarto właśnie dworzec systemowy. To autorski pomysł PKP, który umożliwia szybką budowę nowoczesnych budynków dworcowych zasilanych energią odnawialną. Takie dworce są budowane w Polsce od 2015 r.

2022-02-25, 12:21

Zmiany na kolejowej mapie Polski. Otwarto nowy dworzec na Mazowszu. "To autorski pomysł PKP"
Nowy dworzec jest zasilany przede wszystkim ze źródeł odnawialnych.Foto: shutterstock.com/Matthew Nichol

Dworzec systemowy to modułowa konstrukcja. Ma to trzy podstawowe zalety. Z jednej strony budowa takiego obiektu trwa zaledwie kilka miesięcy. Prace związane z inwestycją w Dębem Wielkim rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku.

Po drugie ich wielkość jest dostosowana do liczby pasażerów. Jeżeli w ciągu kilku lat, zainteresowanie połączeniami wzrasta, można dostawić kolejny moduł. Stąd też inna nazwa takich obiektów - dworce modułowe.

Trzecia rzecz to utrzymanie. Budynki są zasilane przede wszystkim energią ze źródeł odnawialnych – na dachach są zainstalowane panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd. Ogrzewanie pochodzi z pomp ciepła. Całość dopełnia energooszczędne oświetlenie.

Dworzec dostosowany do potrzeb podróżnych

Dworzec w Dębem Wielkim jest pozbawiony barier architektonicznych takich jak schody, czy wysokie podejścia. Zyskają na tym nie tylko osoby, które mają problemy z poruszaniem się, ale także rodzice z małymi dziećmi, czy podróżni z dużym bagażem.

REKLAMA

Dworzec został także wyposażony w oznakowanie w alfabecie Braille'a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jednym z rozwiązań, które ułatwiają poruszani się osobom niedowidzącym jest zastosowanie kontrastowej kolorystyki wykończenia wnętrz.

Czytaj także:

Pod wiatą dworca mieszczą się dwa niewielkie pawilony. To właśnie tam zlokalizowano część pasażerską, gdzie pasażerowie mają do dyspozycji poczekalnię wyposażoną w ławki, elektroniczne tablice rozkładowe  toalety, a także część handlowo-usługową. Pod zadaszeniem znajdują się także ławki dla podróżnych, a także stojaki rowerowe.  

REKLAMA

Pawilony dworca są przeszklone, co pozwala na odpowiedni dostęp światła dziennego.

Nowe jest także otoczenie dworca. Prowadzi do niego nowa droga dojazdowa i chodnik ze strony przystanku autobusowego. Zmotoryzowani mają do dyspozycji parking dla ponad 20 samochodów.

Inwestycja za 4,5 mln zł

Budowa dworca kosztowała 4,5 miliona złotych. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Podobny obiekt powstaje także w miejscowości Chrzęsne, także na Mazowszu.

Pierwszy dworzec systemowy został otwarty we wrześniu 2015 roku w Nasielsku w północnej części województwa Mazowieckiego.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej