Rosyjski samolot pasażerski naruszył przestrzeń powietrzną Kanady. Jaka była reakcja Ottawy?

Samolot linii Aeroflot naruszył w niedzielę przestrzeń powietrzną Kanady mimo wprowadzonego wcześniej zakazu przelotów dla wszystkich rosyjskich przewoźników - poinformowało kanadyjskie ministerstwo transportu.

2022-02-28, 08:20

Rosyjski samolot pasażerski naruszył przestrzeń powietrzną Kanady. Jaka była reakcja Ottawy?
Rosyjskie linie lotnicze starają się omijać zachodnie sankcje na dostawy części.Foto: Fasttailwind/ Shutterstock

"Wiemy, że lot 111 linii Aerofłot naruszył wprowadzony dziś wcześniej zakaz korzystania z kanadyjskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty" - napisał resort transportu na Twitterze.

"Wdrażamy dochodzenie w sprawie zachowania Aerofłotu i niezależnego dostawcy usług nawigacyjnych, NAVCAN, które doprowadziły do tego naruszenia. Nie zawahamy się podjąć właściwych środków wymuszających stosowanie się do zasad oraz innych środków, by zapobiec podobnym naruszeniom w przyszłości" - podkreślają Kanadyjczycy.

Kanada wprowadziła dotychczas trzy serie sankcji wobec Rosji, w tym - w piątek - wobec prezydenta Rosji Władimira.

Jakie są korytarze powietrzne?


Lot 111 Aerofłotu to samolot lecący na trasie z Miami do Moskwy. NAVCAN - Nav Canada - to z kolei prywatna firma, która jest właścicielem i operatorem kanadyjskiego systemu nawigacji powietrznej dla cywilnego lotnictwa. Rosyjskie linie Aerofłot korzystały z korytarzy powietrznych nad Kanadą nie tylko w lotach do kanadyjskich lotnisk, także m.in. w drodze do USA.

Powietrzna bariera dla samolotów z Rosji


Wcześniej swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich przewoźników lotniczych zamknęło wiele krajów europejskich.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę, poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję.

REKLAMA

Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej