Zwolnienie z cła i VAT w kontekście pomocy dla Ukrainy. Ministerstwo finansów wyjaśnia

Resort finansów wyjaśnia zasady zwolnienia z cła i VAT w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy. Zwolnieniu podlegają towary importowane przez organizacje państwowe i społeczne lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne.

2022-03-03, 09:34

Zwolnienie z cła i VAT w kontekście pomocy dla Ukrainy. Ministerstwo finansów wyjaśnia
Polski rząd już w marcu podjął decyzję o zwolnieniu z cła i podatku VAT od towarów towarów importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy.Foto: Straż Graniczna/Twitter

Resort finansów na swojej stronie internetowej wyjaśnia jakie produkty i kto może korzystać z możliwości zwolnienia z cła i podatku VAT towarów importowanych do Polski spoza Unii Europejskiej (UE) w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców z Ukrainy.

Warunki jakie muszą spełnić organizacje

Ministerstwo tłumaczy, że organizacje charytatywne lub dobroczynne mogące korzystać ze zwolnienia od cła towarów importowanych do Polski zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r. w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać instytucje i organizacje uprawnione do korzystania ze zwolnienia od należności celnych przywozowych towarów przeznaczonych dla organizacji charytatywnych lub dobroczynnych.

"Przepisy rozporządzenia określają też szczegółowe warunki jakie muszą spełnić instytucje i organizacje. Możliwość korzystania ze zwolnienia od cła przysługuje m.in. fundacjom i stowarzyszeniom posiadającym zdolność prawną, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej" - tłumaczy resort.

Przypomina przy tym, że określone w rozporządzeniu instytucje i organizacje korzystają ze zwolnień od należności celnych przywozowych, jeżeli prowadzą działalność pożytku publicznego albo - nie prowadząc takiej działalności - nie prowadzą również działalności gospodarczej.

REKLAMA

Możliwość kontroli zwolnionych towarów

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zwolnienie dotyczy:

  • artykułów pierwszej potrzeby (np. artykułów żywnościowych, lekarstw, odzieży i pościeli - artykuły te nie mogą być odpłatnie przekazywane);
  • wszelkiego rodzaju towarów przekazywanych nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza UE, wykorzystywanych do zbierania funduszy w trakcie zbiórek publicznych organizowanych na rzecz osób potrzebujących;
  • wyposażenia i materiałów biurowych przekazywanych nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza UE, które są wykorzystywane przez organizacje charytatywne lub dobroczynne.

Resort dodaje, że zwolnienie z VAT ma zastosowanie wyłącznie do organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych, w których procedury księgowe umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od podatku towarów.

"Pozostałe warunki oraz zasady stosowania tego zwolnienia określone zostały w art. 61 ust. 3-8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług" - wyjaśniono.

Leki, odzież, środków sanitarne...

Zwolnienia z podatku VAT stosuje się w przypadku zastosowania zwolnienia od cła.

REKLAMA

"Zwolniony od podatku jest m.in.: import leków, odzieży, środków spożywczych, środków sanitarno-czyszczących i innych rzeczy służących zachowaniu lub ochronie zdrowia oraz artykułów o przeznaczeniu medycznym" - wymieniono.

Zastrzeżono jednak, że produkty te muszą być przywiezione przez organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej.

"Nie mogą być odpłatnie przekazywane" - zaznaczono.

Odnośnie zgłoszenia celnego, to istotne jest wskazanie jako odbiorcy towaru właściwego podmiotu, zgodnie z kryteriami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej