Czy niemieckie magazyny Gazpromu będą pod kontrolą Berlina? Znamy opinię FDP w tej sprawie
Koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech - powiedział niemieckiej agencji prasowej dpa Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej. Deutsche Bank ugiął się pod presją opinii publicznej i wycofuje się z Rosji.
2022-03-12, 11:00
- Nie może być tak, że Rosja jest największym dostawcą gazu i jednocześnie posiada duże magazyny w Niemczech, należy pilnie dokonać rozdziału - oświadczył Michael Kruse. Lider FDP Christian Lindner jest ministrem finansów w rządzie Olafa Scholza.
Gazprom poprzez swoją spółkę zarządza w Niemczech dwoma magazynami gazu, w tym największym w Niemczech w Rehden w Dolnej Saksonii.
UE broni Berlin przed dyktatem Gazpromu
Polityk FDP z zadowoleniem przyjął fakt, że Komisja Europejska wyraźnie wskazała, iż magazyny gazu muszą być natychmiast chronione przed wpływami Rosji.
Należy wykluczyć możliwość nadużywania przez Rosję jej przewagi rynkowej - dodał przedstawiciel FDP. Wolna Partia Demokratyczna (FDP) tworzy rząd federalny wraz z SPD i Partią Zielonych od grudnia 2021 roku.
Deutsche Bank skapitulował
Największy niemiecki bank ogłosił w piątek w nocy, że wycofuje się z Rosji.
REKLAMA
- Z całą stanowczością potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę i wspieramy rząd niemiecki oraz jego sojuszników w obronie naszej demokracji i wolności - napisał w oświadczeniu Deutsche Bank.
Decyzja ta została podjęta po tym, jak prezes Deutsche Bank Christian Sewing napisal na blogu w czwartek, że całkowite wycofanie się z Rosji byłoby "sprzeczne z naszymi wartościami", za co został skrytykowany w mediach przez inwestorów i polityków, zarzucających bankowi związki z Rosją.
Reagując na krytykę, Deutsche Bank poinformował w oświadczeniu: "Jesteśmy w trakcie ograniczania naszych pozostałych działań zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi" (...). "Jednocześnie pomagamy naszym zagranicznym klientom spoza Rosji ograniczać ich działalność w tym kraju. Nie rozpoczynamy już nowych interesów w Rosji". Bank przypomniał też, że "znacznie zmniejszył swoje zaangażowanie i obecność w Rosji od 2014 roku".
Jakie było jego zaangażowanie w Rosji?
Bank oszacował swoje obecne zaangażowanie kredytowe w Rosji brutto na 1,4 mld euro, czyli około 0,3% całego portfela kredytowego, przy zaangażowaniu netto w wysokości 600 mln euro.
Niemiecka grupa posiada również duże centrum technologiczne w Rosji, zatrudniające 1500 specjalistów IT do obsługi swojego banku inwestycyjnego.
"Ryzyko operacyjne" wynikające z zamknięcia tego centrum jest "dobrze zabezpieczone" i "nie przedstawia znaczącego ryzyka" dla funkcjonowania operacji globalnych, tłumaczy Deutsche Bank.
REKLAMA
DB poszedł w ślady amerykańskich banków
Amerykańskie banki Goldman Sachs i JPMorgan Chase ogłosiły w czwartek, że są w trakcie zakończenia swojej działalności w Rosji, dołączając do długiej listy międzynarodowych korporacji dystansujących się od Rosji objętej surowymi międzynarodowymi sankcjami.
PR24/PAP/sw
REKLAMA