more_horiz
Gospodarka

Daniel Obajtek: obniżamy ceny paliw, sytuacja na rynku zaczyna się stabilizować

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 10:56
- Widzimy światełko w tunelu i powoli obniżamy ceny i mam taką nadzieję, że nadal będziemy je obniżać - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że mimo iż na całym świecie wszyscy kupują ropę za podobną cenę, "w Polsce jest najtaniej".
W środę prezes Daniel Obajtek poinformował, o drugiej w tym tygodniu obniżce cen paliw.
W środę prezes Daniel Obajtek poinformował, o drugiej w tym tygodniu obniżce cen paliw.Foto: Fotokon/Shutterstock

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w programie "Gość Radia Gdańsk", że sytuacja na rynku paliwowym zaczyna się stabilizować. Zapytany o ceny paliw w Polsce odparł: "Robimy wszystko, żeby te ceny obniżać. Stacje Orlenu są jednymi z najbardziej konkurencyjnych stacji".

Na cenę paliwa ma wpływ cena dolara

Szef koncernu podkreślił, że mimo, iż na całym świecie wszyscy kupują ropę za podobną cenę, "w Polsce jest najtaniej". Zauważył, że cena za baryłkę nadal kosztuje więcej niż przed atakiem Rosji na Ukrainę.

- Baryłka leci do dołu, kosztuje 100 dolarów. W normalnym czasie ona kosztuje ok. 60-70 dolarów - zaznaczył.

Jego zdaniem na cenę paliwa ma również wpływ cena dolara.

- Polacy i hurtownicy płacą w złotówkach, a my za ropę płacimy w dolarach. W związku z tym, to jest koszt waluty. Dziś dolar kosztuje ponad 4,2 zł. Kwestia biododatków, transportu morskiego, to wszystko poszło o 70 proc. do góry - tłumaczył Daniel Obajtek.

- Jesteśmy odpowiedzialną firmą widzimy światełko w tunelu. Będziemy te ceny paliw obniżać. Sytuacja na rynku paliwowym zaczyna się stabilizować, jednak jeszcze nie na tyle, byśmy powiedzieli, że jest ustabilizowana. Nikt nie przewidzi sytuacji, jaka może się rozwijać na Ukrainie, a Ukraina ma bardzo wielki wpływ na gospodarkę, także gospodarkę światową. To jest kwestia sankcji i Rosji - dodał.

Druga obniżka w tym tygodniu

Prezes PKN Orlen podkreślił, że koncern systematycznie będzie obniżał ceny.

- Chcemy iść w tym kierunku. Doskonale sobie zdajemy, że rozwój gospodarki w Polsce jest również rozwojem Orlenu, który jest już koncernem multi energetycznym - zaznaczył.

W środę prezes Daniel Obajtek poinformował, o drugiej w tym tygodniu obniżce cen paliw. Litr oleju napędowego staniał o 20 gr i kosztuje średnio 7,35 zł, a litr benzyny - o 15 groszy do średnio 6,64 zł. Wcześniej ceny na stacjach PKN Orlen zostały obniżone o 34 gr na litrze oleju napędowego i o 20 gr na litrze benzyny.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem