more_horiz
Gospodarka

Kryzys gospodarczy i protesty na Sri Lance. Wszyscy członkowie rządu podali się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 09:05
Wszyscy członkowie lankijskiego rządu, poza prezydentem i premierem, podali się w nocy z niedzieli na poniedziałek do dymisji. To wynik kryzysu gospodarczego i masowych protestów obywateli oraz opozycji.
Ludzie uczestniczą w proteście przeciwko prezydentowi Sri Lanki Gotabayi Rajapaksie w dzielnicy mieszkalnej po tym, jak rząd wprowadził godzinę policyjną po starciach między policją a protestującymi w pobliżu rezydencji prezydenta podczas protestu w związku z kryzysem gospodarczym w kraju, w Kolombo, Sri Lanka 3 kwietnia 2022 r.
Ludzie uczestniczą w proteście przeciwko prezydentowi Sri Lanki Gotabayi Rajapaksie w dzielnicy mieszkalnej po tym, jak rząd wprowadził godzinę policyjną po starciach między policją a protestującymi w pobliżu rezydencji prezydenta podczas protestu w związku z kryzysem gospodarczym w kraju, w Kolombo, Sri Lanka 3 kwietnia 2022 r.Foto: Forum/ DINUKA LIYANAWATTE

Ze swoich stanowisk zrezygnowało 26 ministrów - wszyscy członkowie gabinetu. Wśród nich są członkowie de facto rządzącego wyspą politycznego klanu Rajapaksów: bracia prezydenta oraz premiera, Chamal i Basil, którzy sprawowali urzędy ministrów rolnictwa i finansów, oraz syn premiera, Namal, który kierował resortem sportu. Na stanowiskach pozostają prezydent Gotabaya Rajapaksa i premier Mahinda Rajapaksa.

W niedzielę tysiące osób w całym kraju domagały się na ulicach ustąpienia prezydenta, którego winią za trwający bezprecedensowy kryzys gospodarczy, przerwy w dostawach elektryczności i braki podstawowych artykułów.

Protesty w Kolombo

Do największych demonstracji doszło w stołecznym Kolombo i położonym w środkowej części kraju Kandy. "Gota do domu", "Mamy dość", "Kraj należy do wszystkich, a nie do jednej rodziny" - głosiły slogany na banerach w czasie wieczornych wystąpień w stolicy Sri Lanki.

W piątek prezydent Gotabaya Rajapaksa wprowadził w całym kraju stan wyjątkowy i 36-godzinną godzinę policyjną po tym, jak poprzedzającej nocy demonstranci przemaszerowali w okolice jego prywatnej rezydencji. Doszło tam do potyczek z policją, w czasie których spłonęło kilka pojazdów. Policja poinformowała, że w ciągu pierwszych dwunastu godzin obowiązywania godziny policyjnej aresztowała ponad 660 osób. W nocy z soboty na niedzielę władze tymczasowo zablokowały dostęp do mediów społecznościowych.

Problemy gospodarcze

Ten 22-milionowy wyspiarski kraj, leżący na południowym krańcu Indii, zmaga się między innymi z gwałtownie rosnącą inflacją po tym, jak w zeszłym miesiącu rząd gwałtownie zdewaluował rupię lankijsą przed rozmowami z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie programu pożyczkowego. Wydatki kraju od wielu lat systematycznie przekraczają jego dochody, a produkcja dóbr i usług handlowych jest niewystarczająca do zrównoważenia bilansu płatniczego. Podwójne deficyty zostały mocno uwidocznione przez pandemię COVID-19, która sparaliżowała główny filar gospodarki - branżę turystyczną.

Tamilskie Tygrysy pokonane. Źródło: PAP Tamilskie Tygrysy pokonane
  • Czytaj także:

Sri Lanka na skraju bankructwa. Problemy tliły się od lat

PolskieRadio24.pl/ PAP/ Reuters/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem