more_horiz
Gospodarka

Afryka Zachodnia w obliczu historycznego kryzysu żywnościowego. Wojna na Ukrainie ograniczyła podaż zbóż

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 08:12
Afryka Zachodnia stoi w obliczu najgorszego kryzysu żywnościowego w historii spowodowanego konfliktami, suszą oraz wpływem wojny na Ukrainie na ceny i dostępność żywności. Około 27 milionów ludzi w tym regionie cierpi z powodu głodu, a do czerwca liczba ta może wzrosnąć do 38 milionów, co oznacza wzrost o 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i stanowi historyczny rekord.
Wojna na Ukrainie już wywołała znaczny wzrost cen zboża na światowym rynku.
Wojna na Ukrainie już wywołała znaczny wzrost cen zboża na światowym rynku.Foto: shutterstock/Aleksandr Rybalko

Duże połacie Afryki Zachodniej, w tym części Burkina Faso, Mali, Nigru i Nigerii, borykają się z rebeliami islamskimi, które zmusiły miliony ludzi do opuszczenia swoich ziem. Wraz z Czadem, kraje te są najbardziej dotknięte głodem. W regionie nasiliły się również powodzie i susze, co jest skutkiem zmian klimatu i utrudnia prowadzenie działalności rolniczej. Według danych Sieci Zapobiegania Kryzysom Żywnościowym w Afryce Zachodniej produkcja zbóż w roku 2021/22 spadła o 39 proc. w Nigrze i o 15 proc. w Mali.

Skutki wojny na Ukrainie

Ponadto ceny żywności na świecie gwałtownie wzrosły, a handel został zakłócony z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Sieć Zapobiegania Kryzysowi Żywnościowemu twierdzi, że negatywny wpływ miało również zamknięcie granic z powodu epidemii COVID-19.

- To, co jest nowe i pogarszające się, to przede wszystkim przesiedleńcy i porzucone ziemie z powodu konfliktu, ale także nowe czynniki napędzające - powiedział Assalama Dawalack Sidi, dyrektor regionalny Oxfam na Afrykę Zachodnią i Środkową.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) sześć krajów Afryki Zachodniej importuje 30-50 proc. swojej pszenicy z Rosji i Ukrainy. Sidi ostrzega, że wojna na Ukrainie może również spowodować przekierowanie bardzo potrzebnych funduszy z regionu.

- Wielu darczyńców już zapowiedziało, że może zmniejszyć fundusze dla Afryki, aby zapłacić za uchodźców w Europie - powiedziała.


Zbiory zbóż w Polsce. Źródło: PAP Zbiory zbóż w Polsce. Źródło: PAP

Reakcja USA

- Stany Zjednoczone muszą zwiększyć pomoc żywnościową, aby zapobiec głodowi milionów ludzi, gdyż inwazja Rosji na Ukrainę zagraża globalnym dostawom zboża - oświadczyli członkowie dwupartyjnej grupy ds. głodu w Senacie USA.
Kongres uchwalił pomoc dla Ukrainy w wysokości 13 miliardów dolarów 9 marca, ale 2,65 miliarda dolarów przeznaczonych w pakiecie na żywność i inną pomoc humanitarną nie wystarcza, by rozwiązać problem niedoborów żywności na świecie.

Jak powiedział jeden z pracowników Kongresu znający te plany, będą oni zabiegać o kolejne miliardy dolarów jako część każdego przyszłego projektu ustawy COVID-19 lub pomocy dla Ukrainy.

- Demokraci i Republikanie w Kongresie muszą szybko się zjednoczyć i zatwierdzić nadzwyczajną pomoc żywnościową na świecie, aby zapobiec śmierci głodowej dziesiątek milionów ludzi, w tym milionów dzieci - powiedział Reutersowi senator Cory Booker, Demokrata z New Jersey.

Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) ogłosił, że ma niedobór środków finansowych w wysokości 9 miliardów dolarów. Według agencji, przed inwazją 44 miliony ludzi w 38 krajach było na skraju głodu. Obecnie napływ uchodźców z Ukrainy i zakłócenia w wiosennym sezonie sadzenia roślin w tym kraju grożą doprowadzeniem głodu na świecie do "katastrofalnego" poziomu. Rosja i Ukraina razem odpowiadają za około 25 proc. światowego eksportu pszenicy, a WFP otrzymuje około 50 proc. swoich towarów z Ukrainy.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ Associated Press/ Bloomberg/ PAP/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem