Najmniejsze firmy zaczynają finansować zakupy poprzez faktoring. Ekspert: widać oznaki kryzysu

Prezes firmy faktoringowej Narodowy Fundusz Gwarancyjny Dariusz Szkaradek wskazał, że po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy pojawiły się pierwsze oznaki globalnego kryzysu, najmniejsze firmy zakupy np. paliwa zaczęły finansować przez faktoring. Z tej usługi przynajmniej raz skorzystała blisko 1/5 firm z sektora MŚP.

2022-04-08, 09:14

Najmniejsze firmy zaczynają finansować zakupy poprzez faktoring. Ekspert: widać oznaki kryzysu
18,5 proc. MŚP przynajmniej raz korzystało z faktoringu.Foto: fizkes/Shutterstock

Według danych Krajowego Rejestru Długów ponad 272 tys. przedsiębiorstw w Polsce ma 9,07 mld zł zaległych zobowiązań finansowych. Średnie zobowiązanie jednej zadłużonej firmy wynosi 33,2 tys. zł.

- Te przedsiębiorstwa, które nie dostają pieniędzy od dłużników, tracą płynność finansową i ratują się kredytem - zwrócił uwagę prezes KRD Adam Łącki.

Powołał się też na dane NBP, z których wynika, że w lutym wyraźnie wzrósł poziom gotówki w obiegu – o 4,6 proc. względem stycznia i o 13,6 proc. wobec ubiegłego roku.

- Po agresji Rosji na Ukrainę najmniejsze firmy zareagowały, tak jak osoby prywatne, czyli zamieniły część depozytów na gotówkę z obawy przed ewentualnym zablokowaniem dostępu do systemu bankowego - wskazał prezes KRD.

Dodał, że gromadzeniu gotówki na czarną godzinę przez mikrofirmy zaczęły towarzyszyć też inne zjawiska m.in. wstrzymywanie inwestycji, anulowanie projektów czy rezygnacja z dalekosiężnych planów.

- Jednocześnie rosnące koszty działalności, wysokie ceny paliw, materiałów czy usług, a do tego długie oczekiwanie na płatności od kontrahentów sprawiły, że kluczowa dla przedsiębiorców stała się ochrona płynności finansowej - powiedział Adam Łącki.

REKLAMA

Zmienia się sposób wykorzystania faktoringu

Prezes NFG Dariusz Szkaradek podkreślił, że "w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, gdy pojawiły się pierwsze oznaki międzynarodowego kryzysu najmniejsze firmy zaczęły finansować faktoringiem m.in. zakup paliwa czy wypłaty dla pracowników". Dodał, że dotychczas ta forma finansowania "stanowiła remedium na długie terminy płatności w transakcjach handlowych".

Jak powiedział Szkaradek, faktoring był do niedawna usługą dostępna wyłącznie dla dużych firm - od kilku lat mogą z niej korzystać również mikro i małe przedsiębiorstwa. Przypomniał, że faktoring zwany jest też odmrażaniem faktur; polega on na wykupie przez firmę faktoringową faktury wystawionej kontrahentowi przez przedsiębiorcę. Ten ostatni otrzymuje od faktora pieniądze za usługę lub towar, na które normalnie musiałby czekać z zapłatą od kontrahenta.

Czytaj także:


Z badania Krajowego Rejestru Długów i współpracującego z nim Narodowego Funduszu Gwarancyjnego "Impulsy i bariery w rozwoju MŚP" wynika, że trzy czwarte małych i średnich firm zna usługę faktoringu, a 18,5 proc. choć raz z niej skorzystało, czekając na płatność od kontrahenta. Co drugi przedsiębiorca (56,8 proc.) potrafi wskazać zalety faktoringu. Na pierwszym miejscu wśród nich wymieniano ochronę płynności finansowej (22,3 proc. badanych).

Faktoring może pomóc w utrzymaniu płynności

Z kolei co szósta firma przyznaje, że faktoring pozwala na dysponowanie pieniędzmi, na które trzeba byłoby czekać wiele tygodni. Ponad 15 proc. badanych docenia, że faktoring umożliwia spłatę bieżących zobowiązań, dzięki czemu nie ma się długów i jest się postrzeganym jako rzetelny partner biznesowy. Z kolei 14,1 proc. badanych uważa, że jest to "szybkie pozyskanie gotówki bez zbędnych formalności", a 8,4 proc. - uważa, że faktoring nie powoduje konieczności dodatkowego zadłużenia.

- Zabezpieczeniem transakcji jest faktura za usługę bądź produkt, który już został sprzedany - wyjaśnił Szkaradek.

Ogólnopolskie badanie na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i firmy faktoringowej NFG, przeprowadziła firma IMAS International w grudniu 2021 r. na grupie 512 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej