Protesty w Pakistanie. Powodem słabnąca gospodarka

Nowy rząd Pakistanu, kierowany przez premiera Shehbaza Sharifa, prowadzi wewnętrzne dyskusje na temat tego, czy wycofać dotacje do paliw i energii elektrycznej, które spowodowały dziurę w finansach publicznych w warunkach słabnącej gospodarki - poinformowali urzędnicy.

2022-04-15, 14:45

Protesty w Pakistanie. Powodem słabnąca gospodarka
Zwolennicy partii politycznej Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) skandują hasła poparcia dla premiera Pakistanu Imrana Khana przed budynkiem parlamentu Islamabad.Foto: Forum/ AKHTAR SOOMRO

- Były premier Imran Khan, który został odsunięty od władzy w głosowaniu nad wotum zaufania na początku tego tygodnia, ogłosił obniżkę cen benzyny i energii elektrycznej w lutym, pomimo gwałtownie rosnących cen na świecie, starając się odzyskać poparcie społeczne. Jednak ta ulga, szacowana na 373 mld rupii pakistańskich (2,06 mld dolarów), nadwerężyła finanse państwa w sposób, którego nie da się utrzymać - powiedział najwyższy urzędnik ministerstwa finansów.

Zagroził on również trwającemu programowi ratunkowemu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Pakiet pomocowy zwiększy deficyt budżetowy, na co w tej chwili nie możemy sobie pozwolić - powiedział sekretarz finansów Hamed Yaqoob Sheikh. - Albo trzeba będzie go cofnąć, albo konieczne będą kompensujące redukcje innych wydatków, aby zapewnić osiągnięcie pierwotnego salda uzgodnionego z MFW.

Pierwotne saldo budżetowe nie uwzględnia zobowiązań do spłaty długu. Deficyt fiskalny może wynieść nawet 10 proc. produktu krajowego brutto, jak twierdzi główny doradca ekonomiczny Sharifa, Miftah Ismail, który - jak się powszechnie oczekuje - zostanie mianowany ministrem finansów. W czwartek Sharif spotkał się ze swoim zespołem ekonomicznym, aby zająć się kwestią dotacji.

REKLAMA

- Rozmawialiśmy o tym już wcześniej (z poprzednim rządem) i ponownie rozmawiamy o tym z nowym rządem - powiedział jeden z urzędników ministerstwa finansów, zastrzegając anonimowość. Urzędnicy proponują rozłożenie wycofania dotacji na dwa do trzech miesięcy, aby złagodzić jego skutki, powiedział, dodając, że decyzja należy teraz do nowego kierownictwa politycznego.

W kleszczach MFW

Pakistan jest objęty programem ratunkowym MFW o wartości 6 mld USD i musi jeszcze przejść siódmy przegląd, który uwolniłby ponad 900 mln USD i odblokowałby inne fundusze, które zależą od zgody funduszu. Siódmy przegląd rozpoczął się na początku marca, ale nie osiągnięto porozumienia przed upadkiem rządu Khana.

- Po złożeniu wniosku o wotum nieufności MFW jest gotowy do współpracy z rządem Pakistanu i do poznania jego planów politycznych - powiedziała Esther Perez Ruiz, przedstawicielka MFW. Pakistan posiada rezerwy wystarczające do sfinansowania importu na 45-50 dni - powiedział Ismail. Rezerwy walutowe banku centralnego spadły do 10,8 mld dolarów z 16,2 mld dolarów w ciągu miesiąca, jak wynika z danych opublikowanych w czwartek. Odwrócenie dotacji na paliwo będzie politycznie delikatną kwestią dla nowego rządu, który stara się podtrzymać poparcie społeczne w czasie, gdy inflacja wynosi 12,7 proc.

- Nowy rząd może albo podnieść ceny, co będzie kosztowne z politycznego punktu widzenia, albo pokryć deficyt poprzez zmniejszenie innych wydatków nie związanych z rozwojem, co okaże się trudne z politycznego punktu widzenia - powiedział Kaiser Bengali, pakistański ekonomista, który wcześniej pełnił szereg funkcji doradczych w rządzie.

REKLAMA

  • Czytaj także:

Przed świętami za paliwo zapłacimy mniej. Później ceny mogą wzrosnąć

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej