more_horiz
Gospodarka

Polski Ład po zmianach. Co czeka portfele Polaków od 1 lipca?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 08:37
Obniżka stawki podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc., likwidacja wprowadzonej na początku 2022 r. ulgi dla klasy średniej oraz zmiany w zakresie odliczania składki zdrowotnej to największe zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca - przypomina portal bankier.pl.
W rozliczeniu rocznym PIT urzędy skarbowe zwrócą nadpłacony podatek za okres od stycznia do lipca 2022 r.
W rozliczeniu rocznym PIT urzędy skarbowe zwrócą nadpłacony podatek za okres od stycznia do lipca 2022 r.Foto: shutterstock.com/im_coco

Czy 1 lipca 2022 r. będzie kolejną przełomową datą dla polskiego systemu podatkowego? Wśród zmian znajdzie się obniżka stawki podatkowej a 17 na 12 proc., wyższe limity dochodów dziecka umożliwiające skorzystanie z preferencji podatkowych oraz ujednolicenie terminu składania formularzy podatkowych.

Serwis bankier.pl przedstawił najważniejsze zmiany w Polskim Ładzie, które będą mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia netto od 1 lipca 2022 r.

Zmiana skali podatkowej

Od 1 lipca 2022 r. obniżona zostanie stawka PIT w pierwszym progu podatkowym z 17 proc. na 12 proc. Zmiana dotyczy osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie oraz przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej. Nowa stawka będzie obowiązywać za cały rok podatkowy. W praktyce, pracownicy od 1 lipca otrzymają wyższe wynagrodzenie netto, natomiast w rozliczeniu rocznym PIT urzędy skarbowe zwrócą nadpłacony podatek za okres od stycznia do lipca 2022 r.

Kwota wolną od podatku wyniesie 30 tys. zł rocznie. Osoby zarabiające w przedziale od 30 tys. zł do 120 tys. zł stosują stawkę podatkową w wysokości 12 proc. Natomiast po przekroczeniu progu 120 tys. zł suma nadwyżki jest opodatkowana według stawki 32 proc. Z kolei danina solidarnościowa, czyli trzeci próg podatkowy dotyczy osób osiągających dochody powyżej 1 mln zł w ciągu roku. Nadwyżka ponad tę kwotę opodatkowana jest na poziomie 4 proc.

Koniec ulgi dla klasy średniej

Pierwotnym celem ulgi dla klasy średniej było rekompensowanie niekorzystnej, dla części podatników zmiany, wynikające z reformy składki zdrowotnej. W rzeczywistości ulga wprowadziła spore zamieszanie w systemie podatkowym.

Ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana. Nowelizacja ustawy przewiduje wyjątek dla pewnej grupy podatników, Osoby, dla których rozliczenie z ulgą dla klasy średniej będzie korzystniejsze niż rozliczenie według nowego mechanizmu otrzymają zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego.


Odliczenie składki zdrowotnej

Podatnicy rozliczający się na tzw. zasadach ogólnych nie będą mogli odliczyć składki w rozliczeniu PIT. Przedsiębiorcy używający skali podatkowej odliczą maksymalnie 8,7 tys. zł w skali roku. Wysokość tej kwoty ma być corocznie waloryzowana w oparciu o wskaźnik zawarty w projekcie ustawy.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowane podatkiem liniowym oraz ryczałtem będą mogły odliczyć składkę zdrowotną od dochodu. Roczny limit wynosi:

  • dla liniowców - 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu),
  • dla ryczałtowców - 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie dochodu),
  • dla podatników na karcie - 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie dochodu).

PIT dla osób samotnie wychowujących dziecko

Samotni rodzice rozliczą się wspólnie z dzieckiem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów rodzice będą mogli skorzystać z podwójnej tzn. kwoty wolnej od podatku.

Ulga na dziecko z wyższym limitem

Nowe przepisy przewidują zwiększenie limitu dochodów dziecka rozliczającego się wspólnie z rodzicami. Nowelizacja zakłada podwyższenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców z kwoty 3.089 zł do 16.061,28 zł w 2022 r.

Zgodnie z przepisami nastąpi również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica. W praktyce oznacza to, że dziecko skorzysta z tzw. kwoty wolnej od podatku.


Forma podatku dochodowego do wyboru

Nowelizacja przewiduje obniżenie stawki podatku dochodowego dla pierwszego progu. W związku z tym przedsiębiorcy - wyjątkowo - będą mogli w trakcie roku zmienić formę opodatkowania. Osoby prowadzące działalność i rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym będą mogły złożyć PIT za 2022 r. rozliczony zgodnie z "zasadami ogólnymi". Natomiast do końca 2022 r. muszą stosować aktualnie wybraną formę opodatkowania.

Jeden termin dla wszystkich

Polski Ład przewiduje wprowadzenie jednego terminu rozliczenia rocznych formularzy podatkowych. Zgodnie z nowelizacją deklaracje: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, oraz PIT-38 będą mogły być rozliczane od 15 lutego do 30 kwietnia.

PR24.pl, bankier.pl, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem