more_horiz
Gospodarka

Kłopotliwe elektrośmieci. Warto wiedzieć, jakie obowiązki z nimi związane mają firmy i konsumenci

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 12:56
Kupiliśmy nową pralkę, ale nie wiemy, co zrobić ze starą? To sprzedawca powinien zaoferować nam usługę odbioru zużytego sprzętu. To tylko jeden z obowiązków dla przedsiębiorców, którzy sprzedają AGD i inny sprzęt elektroniczny. Mniejsze elektrośmieci musimy wyrzucić sami, ale nie powinniśmy robić tego do "zwykłych" śmietników. UOKiK przypomina, jakie prawa i obowiązki mają firmy i konsumenci w kwestii pozbywania się takich odpadów.
Sprzedawca ma obowiązek odebrać od nas zużyty sprzęt RTVAGD.
Sprzedawca ma obowiązek odebrać od nas zużyty sprzęt RTV/AGD.Foto: shutterstock

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej wzięli pod lupę ponad 1000 firm, sprawdzając, czy właściwie informują o utylizacji elektrośmieci i punktach ich zbiórki. Jak się okazało, co czwarta firma nie informowała swoich klientów o tym, co zrobić ze starym sprzętem po tym, gdy kupiliśmy nowy. Niecałe 7 procent pralek i lodówek nie miało natomiast właściwego oznakowania (symbolu selektywnej zbiórki), mimo że powinno mieć takie oznakowanie.

Zużyty sprzęt przyjmowały wszystkie firmy, ale nie wszystkie informowały o tym klientów. Po kontroli UOKiK nałożył na firmy kary o łącznej kwocie 758 tysięcy złotych.

Ważne szczegóły

UOKiK przypomina, że przedsiębiorca handlujący sprzętem RTV/AGD ma obowiązek przyjąć lub odebrać od klienta taki sam typ sprzętu, jaki dana osoba u niego kupiła. Musi też jasno informować o swoich obowiązkach oraz o punktach zbierania zużytego sprzętu.

Czytaj także:

Na urządzeniu powinna być umieszczony symbol selektywnego zbierania (przekreślony kosz), informacja o zakazie wyrzucania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami, a także informacja o potencjalnych skutkach dla środowiska i ludzi.

Elektrośmieci - tylko we właściwe miejsce

UOKiK podkreśla, że zużytych lub zepsutych sprzętów elektronicznych nie można wyrzucać do "zwykłego" śmietnika. Można je albo oddać w sklepie, albo zawieźć do punktu odbioru elektrośmieci. Za niestosowanie się do tych reguł grożą mandaty o wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

PolskieRadio24.pl, UOKiK, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem