more_horiz
Gospodarka

Prezydent Duda: polskie rolnictwo może pomóc w walce z głodem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 15:09
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że polskie rolnictwo może włączyć się w walkę z plagą głodu na świecie. Jak tłumaczył, w związku z blokadą eksportu ukraińskiego zboża popyt na żywność będzie wzrastał.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej Gali AgroLigi w Pałacu Prezydenckim w Warszawie powiedział, że polskie rolnictwo może pomóc w walce z głodem
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej Gali AgroLigi w Pałacu Prezydenckim w Warszawie powiedział, że polskie rolnictwo może pomóc w walce z głodemFoto: PAP/Andrzej Lange

Polskie rolnictwo może pomóc produkując jak najwięcej żywności - mówił prezydent. Jak podkreślał, w ten sposób może włączyć się w walkę z plagą głodu na świecie.

- Być może państwa płody rolne, to, co zbierzecie Państwo z pól, trafi do Afryki, Ameryki Południowej i wielu innych miejsc, gdzie będzie ratowało życie - mówił prezydent, kierując swoje słowa do rolników.

Andrzej Duda wziął udział w gali wręczenia nagród rolnikom i podmiotom rolniczym w konkursie AgroLigi.

Polska jest bezpieczna

Wcześniej Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa mówił w Programie 1 Polskiego Radia o bezpieczeństwie żywnościowym w naszym kraju.

- Żywności nie zabraknie. Świadczy o tym eksport, który w ubiegłym roku wyniósł prawie 40 mld euro, jest to duży zapas - powiedział.

Wicepremier mówił także o sytuacji na światowych rynkach w związku z wojną na Ukrainie. Pytany był m.in. o dostępność oleju, który w Wielkiej Brytanii jest już racjonowany. - Pewnie będzie trudniej kupić olej słonecznikowy, pochodził z Ukrainy, ale my mamy dużo rzepaku, będziemy posługiwać się nim, nie ma groźby, że oleju zabraknie, problem tylko niestety cen - stwierdził gość radiowej Jedynki.

Jak wyjaśnił, "produkty żywnościowe są motorem napędzającym inflację", a "ceny wszędzie wzrosły, na całym świecie".

Posłuchaj
00:25 IAR//d to/w Wj: Prezydent Duda mówi o polskim rolnictwie Andrzej Duda mówi m.in. o tym, że polskie rolnictwo może włączyć się w walkę z plagą głodu na świecie. Jak tłumaczył, w związku z blokadą eksportu ukraińskiego zboża popyt na żywność będzie wzrastał.

- Rolnicy mogą liczyć na stabilizację, jeśli gaz będzie dostarczany tak, jak jest. Będziemy mieli pewne źródło norweskiego gazu przez Baltic Pipe, to ceny nawozów powinny się utrzymać. Nie spadną znacząco, bo gaz nie stanieje na rynkach światowych - ocenił wicepremier.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem