Koleją pod Tatry. Na wakacje wracają bezpośrednie pociągi do Zakopanego
Od 25 czerwca do końca sierpnia ponownie będą funkcjonować bezpośrednie połączenia kolejowe do polskiej stolicy Tatr. Ruch kolejowy na trasie do Zakopanego był zawieszony z powodu remontu torów i stacji kolejowych.
2022-06-10, 11:31
Podróżujący w wakacje koleją będą się mogli dostać bezpośrednio do miasta pod Giewontem m.in. z Gdyni, Poznania czy Warszawy. Z uwagi na trwającą kompleksową przebudowę stacji końcowej w Zakopanem pociągi będą kończyły bieg na tymczasowej stacji zlokalizowanej ok. 1 km przed dotychczasowym dworcem.
- Tymczasowa stacja w Zakopanem będzie dostosowana do obsługi podróżnych. Będą kasy biletowe, poczekalnia, toalety, schody i dogodne dojścia oraz oznakowanie i tablice informacyjne. Takie rozwiązanie jest przygotowywane w porozumieniu z Urzędem Miasta Zakopane i z przewoźnikami. Pozwala ono na sprawną przebudowę stacji Zakopane oraz budowę parkingów, przebudowę ulic i budowę placu komunikacyjnego – poinformowała Dorota Szlachta z biura prasowego PKP PLK.
Podróżni wysiadający na tymczasowej stacji kolejowej będą mogli dostać się do centrum Zakopanego komunikacją autobusową. Urząd Miasta analizuje obecnie różne możliwości w zakresie takiej komunikacji.
Remont ma się zakończyć w przyszłym roku
Zakończenie prac na trasie kolejowej do Zakopanego, w tym m.in. uruchomienie zmodernizowanej stacji końcowej, planowane jest na drugą połowę 2023 r. W efekcie wielobranżowych prac, na które składały się przebudowa i remonty torowiska czy modernizacja stacji i przystanków kolejowych, podróże do stolicy Tatr mają być szybsze i sprawniejsze. Czas jazdy pociągiem z Krakowa do Zakopanego wyniesie nieco ponad dwie godziny.
- Chaos na dużych europejskich lotniskach. Brakuje rąk do pracy, związki zawodowe zapowiadają protesty
- Szybką koleją z Ukrainy do CPK? Trwa sprawdzanie możliwości budowy nowej linii
Inwestycja PKP Polskich Linii kolejowych S.A. na kolejowej zakopiance realizowana jest w ramach projektu "Prace na liniach nr 97, 98, 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane", na który przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA