Polska opuszcza Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej. Ustawa z podpisem prezydenta

2022-06-14, 12:29

Polska opuszcza Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej. Ustawa z podpisem prezydenta
Polska wystąpi z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie.Foto: ibec.int

Polska wystąpi z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie. Ustawa, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, daje zgodę Parlamentu na wypowiedzenie Umowy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To reakcja m.in. na agresję Rosji na Ukrainę.

Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej to międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Moskwie, zarejestrowana w sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 sierpnia 1964 r.

Jednym z członków i głównym udziałowcem MBWG jest Federacja Rosyjska. Pozostałymi udziałowcami są: Bułgaria, Czechy, Mongolia, Polska, Rumunia, Słowacja oraz Wietnam.

"Polska nie może legitymizować takich działań"

"Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz w związku z faktem, że Federacja Rosyjska jest głównym udziałowcem MBWG, członkostwo Polski w MBWG nie znajduje uzasadnienia. MBWG, jako bank o statusie organizacji międzynarodowej, mógłby kontynuować finansowanie podmiotów rosyjskich oraz służyć omijaniu wprowadzonych sankcji. Polska nie może wspierać i legitymizować takich działań" - przekazała Kancelaria Prezydenta RP.

Chodzi o ustawę z 26 maja 2022 r. o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej, sporządzonej w Moskwie dnia 22 października 1963 r.



Wysokie ryzyko utraty środków finansowych

Przypomnijmy, że podczas głosowania w Sejmie za uchwaleniem ustawy było 451 posłów, nikt nie był przeciw, a trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Podczas debaty wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski tłumaczył, że w przypadku wystąpienia Polski z MBWG istnieje wysokie ryzyko utraty środków finansowych wniesionych w formie części udziałów w kapitale banku w wysokości nieco ponad 24 mln euro. Zapewnił jednocześnie, że Polska będzie się starała o zwrot tych środków m.in. przed międzynarodowym arbitrażem.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej