more_horiz
Gospodarka

Wakacje 2022 na drogach. Dzieci i motocykliści szczególnie zagrożeni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 09:00
W miesiącach letnich dochodzi do około 30 procent wszystkich wypadków drogowych. Dobra aura sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W okresie wakacji rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów. Aby letni czas kojarzony był z odpoczynkiem, a nie z troską, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Negatywna, letnia statystyka dotyczy także motocyklistów. Najwięcej z nich zginęło w sierpniu - 43 (20 proc.). Niestety, podobnie było w latach ubiegłych.
Negatywna, letnia statystyka dotyczy także motocyklistów. Najwięcej z nich zginęło w sierpniu - 43 (20 proc.). Niestety, podobnie było w latach ubiegłych. Foto: mitifoto/Shutterstock

Miesiące letnie, czyli czerwiec, lipiec oraz sierpień, charakteryzują się największą liczbą wypadków drogowych w całym roku - wynika z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

Łącznie w 2020 roku stanowiły one prawie 31,5 proc. ogółu a w roku ubiegłym aż 32,3 proc. wszystkich wypadków. Te wskaźniki przekładają się na liczbę ofiar i poszkodowanych. W 2021 roku 29,8 proc. wszystkich zabitych oraz 32,7 proc. rannych przypadło na miesiące letnie.

Niewiele lepiej było w 2020 roku - 26,5 proc. zabitych oraz 32,3 proc. rannych przypadło na okres wakacji.

Niebezpieczny większy komfort

- Dane jednoznacznie wskazują, że najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych - przy ładnej pogodzie, w świetle dziennym i na suchej nawierzchni.

Wówczas kierujący czują większy komfort jazdy i rozwijają znaczne prędkości, co w sytuacji wypadku rodzi często tragiczne następstwa. W 2021 r. najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich - w czerwcu (11,4 proc. ogółu), w lipcu (11 proc.) i w październiku (10,3 proc.) - mówi Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Statystyki pokazują także, że nasilenie wypadków w miesiącach wakacyjnych dotyczy dzieci w wieku 0-14 lat. W ubiegłym roku najwięcej wypadków z ich udziałem wydarzyło się w czerwcu - 253, w lipcu - 227 oraz w sierpniu - 221.

Najwięcej dzieci zginęło w czerwcu - 8 i w lipcu - 7. W sierpniu 2020 roku miały miejsce 245 wypadki, w lipcu - 214, a najwięcej dzieci straciło życie w czerwcu - 9 i w sierpniu - 7.

Więcej dzieci na drogach

- Znaczną część poszkodowanych dzieci stanowią pasażerowie pojazdów w wieku 0-6 lat. Oznacza to, że w wielu przypadkach najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na utratę życia lub zdrowia wskutek niefrasobliwości opiekunów. Sumarycznie w okresie minionych wakacji życie straciło ośmioro dzieci w najmłodszej grupie wiekowej. Problem znaczącego odsetka zabitych oraz rannych dotyczy także grupy 7-14 lat - w czerwcu 2021 roku życie straciło 5 dzieci, w lipcu 3, a w sierpniu 4 - tłumaczy Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Dodaje, że taki stan rzeczy wynika także z faktu wzmożonego ruchu na drogach w okresie letnim i warunków pogodowych, które przekładają się na większą mobilność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym dzieci.

Negatywna statystyka motocyklistów

Negatywne statystyki w ruchu drogowym dotyczą także motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, którzy latem podróżują nieporównywalnie więcej niż podczas pozostałych miesięcy.

W ubiegłym roku kierujący rowerami najczęściej uczestniczyli w wypadkach w czerwcu - 578 (16,5 proc. ogółu) i w lipcu - 543 (15,5 proc.). Także najwięcej wypadków z udziałem motorowerzystów było w czerwcu 166 (18,2 proc.), a osób zabitych w lipcu 11 osób (20,4 proc.).

Negatywna, letnia statystyka dotyczy także motocyklistów, którzy również w miesiącach czerwiec-sierpień ubiegłego roku najczęściej uczestniczyli w wypadkach - w czerwcu - 405 (19,8 proc.) i w lipcu - 367 (17,9 proc.). Najwięcej motocyklistów zginęło w sierpniu - 43 (20 proc.). Niestety, podobnie było w latach ubiegłych.

ITS apeluje i radzi

Instytut Transportu Samochodowego przypomina, że w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie wakacyjnym, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Rowerzyści i motocykliści powinni chronić głowę nosząc jak najlepszy kask i ewentualnie ochraniacze na kolana. Piesi muszą pamiętać o tym, żeby iść poboczem "gęsiego" twarzą do nadjeżdżających pojazdów.

Rower, motocykl i samochód muszą być w pełni sprawne technicznie.

Zmotoryzowani muszą pamiętać o fotelikach dla najmłodszych. Konieczne jest też ich prawidłowe zainstalowanie i używanie zgodnie z instrukcją.

Przed podróżą musimy być wypoczęci. ITS apeluje, by nawet w czasie ładnej pogody, nie przekraczać dozwolonej prędkości i nie wykonywać ryzykownych manewrów. W samochodzie nikt nie powinien rozpraszać kierowcy. Optymalna temperatura w pojeździe, to 20-22 stopnie Celsjusza.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS