more_horiz
Gospodarka

Zakończenie prac na kolejnym odcinku A1. GDDKiA: bardzo istotna i pożądana zmiana dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 09:31
Zakończyły się prace na blisko 16-kilometrowym odcinku autostrady A1 między węzłami Tuszyn a Piotrków Trybunalski Południe. Jak podała GDDKiA w Łodzi, w czwartek po południu otwarta została łącznica Warszawa - Łódź na węźle Piotrków Trybunalski Zachód, łącząca drogi A1 z S8.
Konsekwencją zakończenia prac na kolejnych odcinkach A1 będzie także wprowadzenie docelowej prędkości maksymalnej, jaka obowiązuje na autostradzie, czyli 140 kmh.
Konsekwencją zakończenia prac na kolejnych odcinkach A1 będzie także wprowadzenie docelowej prędkości maksymalnej, jaka obowiązuje na autostradzie, czyli 140 km/h.Foto: GDDKiA/Twitter

Przed rozpoczęciem budowy na węźle istniała możliwość przejazdu z Warszawy i Łodzi wyłącznie w kierunku Katowic. Z kolei jadąc z Katowic można było wybrać jeden z dwóch kierunków - na Łódź lub Warszawę.

Obecnie węzeł zyskał dwie dodatkowe relacje - z Łodzi do Warszawy, którą udostępniliśmy ponad pół roku temu, oraz z Warszawy w stronę Łodzi. To bardzo istotna i pożądana zmiana dla kierowców jadących drogą ekspresową S8 z Warszawy w kierunku Łodzi i Gdańska. Oznacza ona, że nie będą już musieli dojeżdżać do kolejnego węzła - Piotrków Trybunalski Południe - aby tam zawrócić i pojechać na północ. Teraz w kierunku Łodzi i Gdańska będą mogli skręcić już na węźle Piotrków Trybunalski Zachód - wyjaśnił rzecznik łódzkiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski.

Następne zmiany w połowie wakacji

Konsekwencją zakończenia prac będzie także wprowadzenie docelowej prędkości maksymalnej, jaka obowiązuje na autostradzie, czyli 140 km/h. Nastąpi to w piątek, 24 czerwca i będzie dotyczyło dwóch odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim: odcinka "A" między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe, a także 7-km odcinka "D" - od Radomska do granicy województwa śląskiego.

Tym samym w Łódzkiem przybędą kolejne 23 km autostrady, po której będzie można poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h.
Według GDDKiA następnych takich zmian należy spodziewać się w połowie wakacji na odcinku "C" między Kamieńskiem i Radomskiem.


350 km z maksymalną prędkością

Maciej Zalewski zaznaczył, że wprowadzenie maksymalnej prędkości na odcinku "D" nie byłoby możliwe, gdyby nie taka sama zmiana na kolejnym 17-kilometrowym odcinku, już na terenie województwa śląskiego - od granicy województw do węzła Częstochowa Północ.

Oznacza to, że od 24 czerwca autostrada A1 będzie miała 174 km od Radomska do granicy z Republiką Czeską. Z kolei jadąc do Gdańska, z maksymalną prędkością będziemy mogli poruszać się od Piotrkowa Trybunalskiego, czyli na odcinku 350 km - dodał.

PR24.pl, PAP, DoS