more_horiz
Gospodarka

Sprawdź, czy zyskasz na zmianach podatkowych. Soboń: uruchamiamy specjalny kalkulator

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 12:12
- Po zmianach nieco ponad milion podatników będzie musiało dopłacić podatek w zeznaniu rocznym; to mniej niż w latach poprzednich - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Wiceminister finansów zapowiedział także uruchomienie od piątku kalkulatora, który pozwoli oszacować wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenie.
Wiceminister finansów Artur Soboń: po zmianach liczba podatników, którzy będą musieli dopłacać, będzie niższa niż w latach poprzednich.
Wiceminister finansów Artur Soboń: po zmianach liczba podatników, którzy będą musieli dopłacać, będzie niższa niż w latach poprzednich.Foto: Ministerstwo Finansów/Twitter

- Znakomita większość podatników zmiany w podatkach odczuje pozytywnie już od lipca, a pozostali - przy zeznaniu rocznym. Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Na początek umowy o pracę i umowy zlecenia

Dodał, że po zmianach liczba podatników, którzy będą musieli dopłacać, będzie niższa niż w latach poprzednich.

- O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to przekraczało niewiele ponad 1 mln podatników - dodał Artur Soboń.

Wiceminister finansów zapowiedział także uruchomienie od piątku kalkulatora, który pozwoli oszacować wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenie.

Jak wynika z materiałów zaprezentowanych na konferencji przez Ministerstwo Finansów, kalkulator pozwoli obliczyć wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia w przypadku osób uzyskujących dochody z umów o pracę i umów zleceń.Harmonogram dla innych form zatrudnienia

Od 8 lipca resort umożliwi obliczanie z użyciem kalkulatorów wpływu zmian na osoby, w których przypadkach występują zbiegi umów o pracę i umów zleceń. Natomiast od 15 lipca swoje przychody po zmianach będą mogli wyliczyć emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują.

Od 22 lipca kalkulator obejmie osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, a od 5 sierpnia - prowadzących działalność gospodarczą.

PR24.pl, PAP, DoS