more_horiz
Gospodarka

Miliarderzy też odczuwają inflację, stracili 1,4 bln dolarów. Drugi kwartał był dla nich najgorszy w historii

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 14:29
Majątki 500 najbogatszych ludzi świata zmniejszyły się w pierwszej połowie 2022 roku łącznie o 1,4 bln dolarów m.in. w wyniku spadku cen akcji. To pod względem finansowym najgorsze sześć miesięcy w historii dla globalnej klasy miliarderów - poinformowała agencja Bloomberga.
Drugi kwartał roku był najgorszy w historii dla akcji koncernu Tesla. Majątek Elona Muska skurczył się o prawie 62 mld dolarów.
Drugi kwartał roku był najgorszy w historii dla akcji koncernu Tesla. Majątek Elona Muska skurczył się o prawie 62 mld dolarów.Foto: Rokas Tenys/Shutterstock

Majątek dyrektora koncernu Tesla i firmy SpaceX Elona Muska skurczył się o prawie 62 mld dolarów, założyciel Amazona Jeff Bezos stracił około 63 mld, a wartość aktywów prezesa firmy Meta Marka Zuckerberga spadła o ponad połowę - wyliczał Bloomberg.

Oznacza to gwałtowną zmianę trendu po dwóch latach, w czasie których majątki największych krezusów rosły na fali stosowanych przez rządy bezprecedensowych środków stymulacji gospodarczej związanych z pandemią COVID-19. Te działania państw napędzały wzrost wartości aktywów, od firm technologicznych po kryptowaluty.

Fortuny miliarderów zmniejszyły się

Obecnie rządy podnoszą stopy procentowe w walce z inflacją, a niektóre spośród akcji, które osiągały najwyższe ceny, teraz idą w dół, obniżając wartość majątków ich posiadaczy.

Drugi kwartał roku był najgorszy w historii dla akcji koncernu Tesla, a Amazon odnotował największy spadek od pęknięcia tzw. bańki internetowej na początku XXI wieku.

"Fortuny miliarderów zmniejszyły się, ale wciąż jest to niewielki krok w stronę zmniejszenia nierówności majątkowych" - zaznaczył Bloomberg.

W rankingu najbogatszych ludzi świata Bloomberg Billionaires Index w dalszym ciągu liderem jest Elon Musk z majątkiem wartym 208,5 mld dolarów. Na drugim miejscu znajduje się Jeff Bezos z 129,6 mld dolarów. Na trzeciej pozycji plasuje się najbogatszy człowiek Francji Bernard Arnault z majątkiem wartym 128,7 mld dolarów, a za nim - Bill Gates z 114,8 mld dolarów.


Poszukiwanie okazji do osiągnięcia zysków

Obecnie tylko bogacze w pierwszej czwórce posiadają aktywa warte więcej, niż 100 mld dolarów, podczas gdy na początku 2022 roku takich osób było 10 - w tym Mark Zuckerberg, który teraz zajmuje dopiero 17. pozycję w rankingu z majątkiem wycenianym na 60 mld dolarów - zauważył Bloomberg.

Miliarderzy zgromadzili jednak w ostatnich latach fortuny, które pozwolą większości z nich nie tylko przetrwać trudności, ale również poszukiwać okazji do osiągnięcia zysków.

- Wielu naszych klientów szuka okazji, gdy na ulicy są problemy - ocenił prezes firmy Papamarkou Wellner Asset Management Thorne Perkin.

PR24.pl, PAP, DoS